Drogi szybkiego ruchu to nie tylko sam asfalt, po którym jeżdżą kierowcy, ale także cała towarzysząca im infrastruktura. Często kierowcy nawet nie wiedzą, co mijają po drodze. Dobrym przykładem są tajemnicze kopuły. "Kopuły Fitzpatricka", charakterystyczne budynki przy trasach, to... magazyny soli, która używana jest zimą do posypywania dróg. Mają one już ponad pół wieku, a nazwa pochodzi od ich kanadyjskiego wynalazcy Johna Fitzpatricka. Pierwsze budowle tego typu powstały w Kanadzie w 1968 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podzieliła się kolejnymi ciekawostkami. Przeczytaj także: Tajemnicze kopuły Fitzpatricka przy drogach. Do czego służą?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPo co nad drogami są takie dziwne konstrukcje?
W październiku, na górnym przejściu dla zwierząt nad drogą ekspresową S61, między węzłami Kalinowo i Raczki, udało się zarejestrować niezwykle rzadkie zjawisko. Fotopułapka uchwyciła dorosłego rysia przekraczającego drogę. To wyjątkowy dowód na skuteczność ekologicznych rozwiązań w infrastrukturze drogowej. No właśnie. Często przy opisie nowych inwestycji drogowych piszemy o infrastrukturze, która projektowana jest z myślą o zwierzętach.
Rysie to gatunki wymagające specjalnej ochrony, dlatego ich obserwacja jest niezwykle cenna. Fotopułapki, ustawione w ramach monitoringu powykonawczego, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, mają za zadanie zbierać dane przez pięć lat. Analizowane będą wpływy inwestycji drogowej na środowisko oraz efektywność działań ochronnych, z naciskiem na ochronę ssaków, płazów i ptaków.
Jak chroni się zwierzęta na polskich drogach?
Fotografie rysia pokazują, jak kluczowe jest budowanie przejść dla dzikich zwierząt i ich właściwe umiejscowienie. Ryś, jako gatunek leśny, w okresie dyspersji i rui przemierza duże odległości. Fotopułapka zarejestrowała osobnika, który prawdopodobnie zmierzał w kierunku Puszczy Augustowskiej, będącej domem dla około 15 rysiów.
Najistotniejszym wynikiem obserwacji jest fakt, że przejście dla zwierząt nad S61 spełniło swoją rolę w 100 proc., umożliwiając rysiowi bezpieczne przekroczenie ruchliwej trasy. To sukces zarówno dla ochrony przyrody, jak i bezpieczeństwa na drogach.
Przeczytaj także: Jakim jesteś typem kierowcy? Odpowiedz na 11 pytań i poznaj siebie za kółkiem
Oprócz rysia, korzystają z niego również inne gatunki, takie jak sarny, jelenie czy łosie. Obserwacje dużego samca łosia, który kilkukrotnie przeszedł przez górne przejście, świadczą o jego funkcjonalności. Zainstalowane fotopułapki nadal będą śledzić ruch zwierząt, dostarczając cennych informacji o ich zachowaniach i potwierdzając skuteczność zastosowanych rozwiązań. Czekamy na więcej tak pozytywnych wieści z drogi S61!