Spółka Tesla Motors przedstawiła swój nowy model, który otrzymał nazwę Model S. Chodzi o samochód z modnym dziś nadwoziem coupe-sedan. W odróżnieniu od konkurencji zaoferuje jednak więcej miejsca dla pasażerów, gdyż pomieści aż pięciu dorosłych i dwoje dzieci.

Do napędu służy jeden silnik elektryczny chłodzony cieczą, który czerpie energię z baterii umieszczonych pod podłogą, a siła napędowa przenoszona jest na koła poprzez 1-stopniową przekładnię. W standardzie znajdą się baterie o pojemności 42 kWh, za dopłatą dostępne będą baterie o pojemności 70 kWh. Do ładowania wykorzystać można prąd o napięciu 110 V, 220 V i 440 V. Ładowanie z sieci 220V zajmuje 4 godziny, w wypadku zastosowania systemu QuickCharge czas skraca się do 45 minut. Na terenie USA mają być do dyspozycji stacje, w których będzie można wymienić baterie na naładowane w przeciągu 5-8 minut, czyli w czasie zbliżonym do zwykłego tankowania paliwa na tradycyjnych stacjach. Budowa sieci takich stacji współfinansowana będzie przez rząd.

Standardem będzie zasięg ok. 256 km, ale na dłuższe podróże właściciele będą mogli zakupić lub wypożyczyć baterie o większej pojemności, które pozwolą przejechać ok. 480 km. Tesla Model S ma osiągać prędkość maksymalną 192 km/h i przyśpieszać od 0 do 96 km/h (0-60 mph) w 5,6 s. Popularną w Stanach dyscyplinę sprintu na ćwierć mili auto pokonuje w 14 s. Producent już teraz obiecuje, że w najbliższej przyszłości pojawi się na rynku również mocniejsza wersja, która do 96 km/h rozpędzi się poniżej 5 sekund. Układ hamulcowy dostarczy Brembo, a 21-calowe felgi pochodzą z produkcji firmy tuningowej Lorinser.

W konstrukcji szkieletu i części nadwoziowych w dużej mierze wykorzystano aluminium, a masa własna auta wynosi 1735 kg. Elektromobil ma 4978 mm długości, a rozstaw osi wynosi 2959 mm. Wnętrze zaoferuje miejsce dla siedmiu podróżnych, przy czym chowane w podłodze bagażnika fotele trzeciego rzędu nadawać się będą wyłącznie do przewożenia dzieci, drugi rząd siedzeń składany jest w tradycyjnym stosunku 40/60. Standardem ma być cyfrowy panel wskaźników oraz 17-calowy monitor na konsoli centralnej.

Tesla Model S na razie jest samochodem koncepcyjnym, na rynku auto pojawi się najwcześniej w trzecim kwartale 2011 roku, ale już teraz znana jest jego cena podstawowa, która wyniesie 49 900 dolarów bez podatków i opłat (ok. 170 tys. zł).