Auto Świat Wiadomości Aktualności To naprawdę przeszło. Sejm idzie na rękę kierowcom. Ale tylko tym pijanym

To naprawdę przeszło. Sejm idzie na rękę kierowcom. Ale tylko tym pijanym

Wprowadzenie nowym przepisów dotyczących konfiskaty samochodów pijanym kierowcom jest coraz bliżej. Sejm przegłosował zmiany, które nieco łagodzą zasady, ale aby weszły w życie, konieczna jest jeszcze analogiczna decyzja senatu.

Pomoc drogowa, holowanie pojazdów, laweta, zepsuty samochód, auto na lawecie
Krzysztof Grabek / Auto Świat
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów, laweta, zepsuty samochód, auto na lawecie

Przepisy, które mówią o odbieraniu samochodów pijanym kierowcom, wejdą w życie 14 marca 2024 r. Możliwe, że będą one jednak nieco złagodzone w porównaniu do pierwotnej wersji, która mówiła o obligatoryjnym odbieraniu pojazdu osobie, mającej we krwi więcej niż 1,5 promila alkoholu lub gdy spowoduje wypadek, mając powyżej 0,5 promila (w stanie nietrzeźwości).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Sąd może, ale nie musi skonfiskować auta

W nowelizacji ustawy, którą przegłosowano w Sejmie 7 lipca 2023 r., zapis nieco się zmienił. Teraz kierowca, który spowoduje wypadek, mając do 1 promila we krwi, może mieć odebrany samochód, ale nie musi. O tym, czy pojazd powinien być przekazany na rzecz Skarbu Państwa, zdecyduje sąd. Z kolei kierowca, który spowodował wypadek, mając więcej niż 1 promil, będzie miał odbierany samochód obligatoryjnie.

w pkt 67 lit. c otrzymuje brzmienie:

„c) dodaje się § 3 w brzmieniu:

„§ 3. W razie skazania, o którym mowa w § 1 lub 1a, sąd może orzec przepadek, o którym mowa w art. 44b, a orzeka go, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.”;”

Odbiorą samochód lub jego równowartość

Wg przepisów przegłosowanych przez Sejm, samochód będzie odbierany tylko w przypadku, gdy należy do sprawcy przestępstwa. W innej sytuacji, czyli gdy auto jest cudze, służbowe, leasingowane lub wynajmowane, sąd orzeknie konieczność wypłaty nawiązki, która będzie wynosiła tyle, jaka jest wartość pojazdu. Podobnie będzie w sytuacji, gdy auto ma więcej niż jednego właściciela. Kara dla przyłapanego kierowcy wyniesie wartość samochodu, zatem kara nie zmniejszy się.

Dodatkowo znaczenia nie będzie miał fakt, że pojazd w czasie wypadku został zniszczony. Pijany kierowca zostanie wtedy obciążony wartością nie wraku, a pojazdu sprzed wypadku.

Auto straci też osoba, która drugi raz w ciągu 2 lat będzie zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu.

Z kolei kierowca ciężarówki nie będzie miał odebranego pojazdu ani nie zapłaci wartości pojazdu, który prowadził. Będzie musiał za to wpłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 tys. do nawet 100 tys. zł.

Dokument trafi teraz do Senatu i bez względu na to, czy opisana zmiana będzie przyjęta, czy nie – w życie przepisy wejdą 14 marca 2024 r.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków