Auto Świat Wiadomości Aktualności 12 prostych pytań z przepisów drogowych. Kierowca powinien zaliczyć 12/12

12 prostych pytań z przepisów drogowych. Kierowca powinien zaliczyć 12/12

Każdy kierowca powinien zdobyć komplet punktów, no... powiedzmy, że przynajmniej 10. Nie licz na cud ani na przypadek – po prostu musisz znać odpowiedzi na te pytania: albo znacie przepisy, albo nie. Na szczęście, jakby coś poszło nie tak, wiedzę można odświeżyć. A może wcale nie trzeba? W każdym razie życzymy, aby tak było.

Przepisy drogowe – umiesz się odnaleźć?
Przepisy drogowe – umiesz się odnaleźć?Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/12
Żródło: Shutterstock / Bilanol

Dozwolona prędkość samochodu osobowego z przyczepą kempingową na autostradzie to:

Poprawna odpowiedź: 80 km/h

Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym wynosi w przypadku zespołu pojazdów: na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach ruchu w jedną stronę – 80 km/h, a na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym – 70 km/h. To jeden z powodów, dla których sprawniej jeździ się kamperem niż autem z przyczepą kempingową.

Pytanie 2/12

Przez przejście dla pieszych przejeżdżają rowerami małe dziecko z towarzyszącym mu rodzicem. Czy, jadąc samochodem, masz obowiązek ustąpić im pierwszeństwa?

Poprawna odpowiedź: Tak

Kodeks drogowy zawiera definicję pieszego, zgodnie z którą pieszy to "także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej". Oznacza to, że mamy do czynienia z pieszym. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dodatkowo inny przepis mówi: "Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem". Pomijając zresztą przepisy – zawsze warto ustąpić słabszemu uczestnikowi ruchu.

Pytanie 3/12
Żródło: Shutterstock / DarSzach

Poza obszarem zabudowanym dopuszczalna prędkość może być za pomocą znaków drogowych:

Poprawna odpowiedź: Poza obszarem zabudowanym nie ma możliwości zwiększenia dozwolonej prędkości – np. do 110 km/h na drodze, która nie jest drogą ekspresową. Nie można zwiększyć dopuszczalnej prędkości np. do 150 km/h za pomocą znaków. Przepis PoRD, który o tym. mówi, brzmi tak: "Art. 21. 1. Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć, za pomocą znaków drogowych, prędkość dopuszczalną pojazdów obowiązującą na obszarze zabudowanym. 2. Prędkość dopuszczalna, o której mowa w ust. 1, może być: 1) zmniejszona – jeżeli warunki bezpieczeństwa ruchu na drodze lub jej odcinku za tym przemawiają; 2) zwiększona – jeżeli warunki ruchu na drodze lub jej odcinku zapewniają zachowanie bezpieczeństwa ruchu. 3. Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć, za pomocą znaków drogowych, prędkość dopuszczalną pojazdów obowiązującą poza obszarem zabudowanym, jeżeli warunki bezpieczeństwa ruchu na drodze lub jej odcinku za tym przemawiają".

Pytanie 4/12
Żródło: Shutterstock / Gold Picture

Na rondzie, którego wjazdy oznakowane są tak jak na zdjęciu, pierwszeństwo przed samochodami znajdującymi się na rondzie ma tramwaj:

Poprawna odpowiedź: zjeżdżający z ronda

Wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, tramwaj stosuje się do znaków drogowych. W tym przypadku tramwaj ( inne pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie) ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie. Gdy tramwaj zjeżdża z ronda, sytuacja jest inna – przy braku znaków drogowych przy przecięciu się kierunków ruchu obowiązują ogólne zasady ruchu. Właściwy przepis, który reguluje tę sytuację, brzmi: "Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.". Zapamiętajmy: gdzie nie ma znaków drogowych, tramwaj przejeżdża pierwszy.

Pytanie 5/12
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

W sytuacji na rysunku pierwszeństwo ma pojazd:

Poprawna odpowiedź: jadący prawym pasem (czerwony), ponieważ znajduje się z prawej strony

"Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (...) oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony". Uwaga: przepis w tej formie nie obowiązuje w sytuacji, gdy kończy się jeden z pasów ruchu albo jest zablokowany i na drodze utworzył się korek

Pytanie 6/12
Żródło: Policja.pl

Obowiązek jazdy na suwak:

Poprawna odpowiedź: występuje jedynie w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni

Przepis wyraźnie mówi o obowiązku jazdy na suwak "w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni"

Pytanie 7/12
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Czy w sytuacji pokazanej na rysunku postój samochodów za znakiem "koniec zakazów" jest prawidłowy?

Poprawna odpowiedź: Nie

Znak B-42 "koniec zakazów" odwołuje jedynie pięć zakazów wyrażonych znakami, wśrod nich nie ma jednak zakazu zatrzymywania się. Zakazy odwoływane przez znak "koniec zakazów" to: zakaz zawracania, zakazy wyprzedzania (znaki B-25 i B-26), zakaz używania sygnałów dźwiękowych oraz ograniczenie prędkości.

Pytanie 8/12
Żródło: Auto Świat

Podczas cofania kierujący samochodem:

Poprawna odpowiedź: ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a także upewnić się, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,

Jeśli do kolizji dojdzie podczas cofania, domniemywa się, że zawinił kierowca, który cofał. Podczas cofania należy zwracać uwagę m.in. na obecność pieszych, rowerzystów i przeszkód. Przepisī mówią nawet, iż w razie trudności w osobistym upewnieniu się, czy za samochodem nie ma przeszkód, kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

Pytanie 9/12
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Czy w sytuacji pokazanej na rysunku pojazd z numerem "1" ma obowiązek zatrzymać się przed znakiem "stop"?

Poprawna odpowiedź: nie

W sytuacji, gdy ruch na skrzyżowaniu jest regulowany sygnalizacją świetlną, stosujemy się do niej – nie do znaków drogowych określających pierwszeństwo przejazdu. Cały przepis, który reguluje tę kwestię, brzmi tak: "1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. 2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. 3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu".

Pytanie 10/12
Żródło: Auto Świat / Krzysztof Kaźmierczak

Czy na autostradzie dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony?

Poprawna odpowiedź: Tak

"Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (...) na jezdni jednokierunkowej;" Ponieważ autostrada składa się z jezdni jednokierunkowych, oznacza to, że wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne na mocy cytowanego wyżej przepisu. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność – wyprzedzany kierowca, który uporczywie jedzie lewym pasem, może być zaskoczony, że ktoś wyprzedza go z prawej.

Pytanie 11/12
Żródło: Auto Świat

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych:

Poprawna odpowiedź: jest dozwolone, jeśli ruch na przejściu jest regulowany sygnalizacją świetlną

Przepis mówi: "Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany". I w kwestii ruchu kierowanego: "ruch kierowany – ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę".

Pytanie 12/12
Żródło: Auto Świat

Czy sygnalizator S-2 wyświetlający czerwone światło oraz zieloną strzałkę skierowaną w lewo uprawnia do zawracania na skrzyżowaniu?

Poprawna odpowiedź: Tak, o ile na skrzyżowaniu nie ma zakazu zawracania

Nie należy mylić tego sygnalizatora z sygnalizatorem S-3 (strzałki umieszczone są na "głównych" lampach), który pozwala jechać tylko w kierunkach wskazanych strzałkami. Sygnalizator S-2 (jak na rysunku) pozwala na warunkowy skręt w lewo, a także na warunkowe zawracanie. Przepis brzmi: "1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3. 2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23. 3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom."

Brakuje jeszcze 12 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Doskonale!
Wszystkie trafienia – świetny wynik! Widać, że masz w pełni zasłużone prawo jazdy.
Bardzo dobrze
Nie uniknąłeś błędów, ale wynik i tak dobry. Nie każdemu tak się udało
Dobrze...
...ale mogło być lepiej. Na drodze lepiej się nie mylić
Dostatecznie
Więcej niż połowa trafień ale 5-6 błędów to jednak dużo
Słabo
Spróbuj jeszcze raz – na pewno pójdzie Ci lepiej
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków