W Jelczu-Laskowicach do 3 maja 2011 r. na urlopy uda się 800 pracowników. Natomiast w Wałbrzychu na urlopy zostanie wysłanych 2 tys. pracowników w Wielki Piątek i za tydzień w piątek (29 kwietnia).

Ponad 70 proc. silników i przekładni z Wałbrzycha wysyłanych jest do fabryki w czeskim Kolinie, która nie wstrzymuje produkcji. Natomiast pozostałe ponad 20 proc. produkcji jest dostarczanych do Toyoty w Wielkiej Brytanii, Turcji i Francji, gdzie produkcja została wstrzymana.

Natomiast od czwartku została wstrzymana produkcja w Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach skąd dostarczane są silniki diesla oraz benzynowe o pojemności 1,4, 2 i 2,2 l do montowni Toyoty w Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji. Taką samą przerwę będą mieli dostawcy komponentów.

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota poinformował w połowie kwietnia, że wstrzyma na kilka dni produkcję w swoich pięciu europejskich fabrykach w związku z zakłóceniami w dostawach komponentów, spowodowanymi przez trzęsienie ziemi i falę tsunami, które na początku marca nawiedziły Japonię. W zakładach montażowych i zakładach produkcji silników w Wielkiej Brytanii, w zakładach montażowych we Francji i Turcji wstrzymane mają być prace w dniach 21-29 kwietnia oraz 2 maja 2011 r. Na pięć dni roboczych wstrzymana zostanie też produkcja w większości z 14 fabryk w USA.