Hiszpan Toni Bou (Montesa), lider klasyfikacji generalnej, wygrał ósmą eliminację Mistrzostw Świata w trialu motocyklowym w Myślenicach. Dziewiąte miejsce zajął Tadeusz Błażusiak, który tym występem pożegnał się z MŚ w motocyklowym trialu.

Bou prowadził już po pierwszej pętli, mając 12 pkt. W drugiej pojechał wprost rewelacyjnie, otrzymał tylko 5 pkt karnych plus 1 za przekroczenie czasu i z 18 punktami na koncie zdecydowanie wygrał zawody. Drugie miejsce zajął obrońca tytułu mistrzowskiego, Adam Raga - 29 pkt. Trzeci był Albert Cabestany (obaj Hiszpania) - 30 pkt.

Jedyny z Polaków startujący w MŚ, Tadeusz Błażusiak z Nowego Targu (Kegel-Błażusiak Trial Team, motocykl Gas Gas) zgromadził 54 punkty.

- Jestem szczęśliwy z wygranej, dziękuję zespołowi i wszystkim, którzy mi pomagali - powiedział Toni Bou. Zawody nie były dla mnie trudne, trasa była dość prosta. Polskę dobrze wspominam. W roku 2003 w Krakowie wygrałem zawody zaliczane do mistrzostw Europy i zdobyłem tytuł mistrza Starego Kontynentu. Mam nadzieję, że w tym sezonie zdobędę pierwszy w karierze tytuł mistrza świata.

- Trasa była bardzo "brytyjska", było dużo grząskich, mokrych miejsc. Popełniłem jednak zbyt wiele prostych błędów w drugiej pętli - powiedział piąty w Myślenicach siedmiokrotny mistrz świata Brytyjczyk Doug Lampkin. Poprzednia eliminacja rozegrana we Włoszech była bardzo trudna, dlatego jury postanowiło uprościć trasę. Trochę tego żałuję, bo lubię wymagające odcinki. Mimo to dobrze bawiłem się w Myślenicach.

- To był mój pożegnalny start w MŚ w trialu motocyklowym - potwierdził Tadeusz Błażusiak, który zapewnił już sobie tytuł mistrza Polski w tym sezonie. - Przenoszę się do nowej dyscypliny - enduro extreme. Niedawno wygrałem bardzo prestiżowe zawody enduro Erzbergrodeo w Austrii i otrzymałem lukratywne propozycje od najlepszych światowych teamów. Trasa w Myślenicach była ciekawa, urozmaicona, dawała mnóstwo radości z jazdy. Cieszę się z dopingu wielu kibiców, którzy obserwowali nasz przejazd na trasie. Dziewiąte miejsce uważam za dobry wynik. Od trzech miesięcy nie startowałem w MŚ w trialu, w tym roku zaliczyłem tylko jedną eliminację MŚ. Dysponowałem też motocyklem sprzed 4 lat, co jest w sporcie motorowym przepaścią. Mam nadzieję, że w Polsce uda się zorganizować zawody enduro extreme i kibice znowu będą mogli mnie dopingować.

Klasyfikacja Mistrzostw Świata po ośmiu eliminacjach:

1. Bou - 157 pkt.2. Raga - 137 pkt;3. Takahisa Fujinami (Japonia) - 116 pkt.;18. Błażusiak - 11 pkt.

Grand Prix Polski

Francuz Jerome Bethune (motocykl Beta, team Maya Motos) wygrał zawody Grand Prix Polski w trialu motocyklowym, zaliczane do cyklu Mistrzostw Europy.

W klasyfikacji generalnej Bethune, mając 10 punktów karnych (5 w pierwszej pętli, 5 w drugiej), wyprzedził Brytyjczyka Michaela Browna (Beta, Top Trial) - 13 pkt. (5+8) i Włocha Fabio Lenziego (Montesa, Future Trial) - 16 pkt. (13+3).

W klasyfikacji generalnej po czterech eliminacjach prowadzi Hiszpan Daniel Gibert - 63 pkt., drugi jest Lenzi - 60 pkt., a trzeci Bethune - 59 pkt. Do zakończenia rywalizacji w ME pozostała została już tylko jedna eliminacja (19 sierpnia w Hobol, Norwegia).

W rozegranej eliminacji mistrzostw Europy juniorów zwyciężył Brytyjczyk Ross Danby (Gas Gas, JST Gas Gas) - 4 pkt., drugi był Hiszpan Alfredo Gomez (Gas Gas, RFME Lafarge), a trzeci Francuz Laurent Morell (Beta, Equipe France). W klasyfikacji generalnej prowadzi Gomez - 77 pkt., przed Danbym - 63 pkt. i Francuzem Alexisem Cervantes - 54 pkt.

Polscy zawodnicy wystartowali w klasie International. Wygrał ją Przemysław Kaczmarczyk (Sherco, AMK Nowy Targ) - 62 pkt. przed Brytyjczykiem Harrym Harveyem (Gas Gas, RV Promotor) - 79 pkt., Sebastianem Cyrwusem (Gas Gas, AMK Nowy Targ) - 91 pkt. i Szymonem Pyzowskim (Gas Gas, AMK Nowy Targ).

Źródło: PAP