Drugie miejsce zajął Amerykanin Greg Hancock, zaś trzecie Duńczyk Nicki Pedersen. Ten ostatni objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej GP i na drugą pozycję zepchnął Tomasza Golloba, który w Lesznie był piąty.

Gollob zapowiadał walkę o utrzymanie pozycji lidera i początek turnieju wskazywał, że jest to realne. Wygrał w bardzo dobrym stylu trzy pierwsze wyścigi, startując z gorszych pozycji. Później było już gorzej. W wyścigu 15. zajął dopiero trzecie miejsce, przegrywając między innym z Nickim Pedersenem. W swoim ostatnim występie w rundzie zasadniczej także zdobył tylko jeden punkt i do półfinału awansował z piątej lokaty.

Świetnie na swoim torze jeździł Hampel, który w ubiegłym sezonie stracił miejsce w cyklu GP i w Lesznie wystąpił dzięki "dzikiej karcie". Wygrał trzy wyścigi i dwukrotnie był drugi. Dało mu to 13 punktów, tylko o jeden mniej od najlepszego w tej fazie turnieju Amerykanina Grega Hancocka.

Obaj Polacy spotkali się w drugim półfinale. Wybierający jako pierwszy pole startowe Hampel ustawił się przy krawężniku. Obok niego stanęli Pedersen, Jason Crump i Gollob. Hampel najlepiej wystartował i prowadzenia nie oddał do mety. Gollob jechał przez większą część dystansu ostatni, tocząc zaciętą walkę z trzecim Crumpem. Australijczyk z kolei próbował wyprzedzić Pedersena i na ostatnim łuku spowodował upadek Duńczyka. Sędzia wykluczył Crumpa, a leżący na torze Pedersen został sklasyfikowany na drugim miejscu i awansował do finału.

We wcześniejszym półfinale najlepszy był Adams, przed Hancockiem, Nielsem K. Iversenem i Andreasem Jonssonem.

W finale błąd na starcie popełnił Hampel, który od razu spadł na czwarte pozycję i nie był już w stanie odrobić strat. Miejscowi kibice mieli jednak powody do radości, bowiem jako pierwszy linię mety minął jeżdżący już trzynasty sezon w barwach Unii Leszno Adams.

Krzysztof Kasprzak i Rune Holta podobnie jak przed dwoma tygodniami w Krsku zaprezentowali się bardzo słabo. Pierwszy z nich zdobył trzy punkty, a drugi cztery. W klasyfikacji generalnej po dwóch turniejach zajmują miejsca pod koniec stawki.

Następny turniej odbędzie się za dwa tygodnie w Goeteborgu.

WYNIKI

Grand Prix Europy 2008

MiejsceKierowca Punkty1.Leigh Adams (Australia)202.Greg Hancock (USA) 203.Nicki Pedersen (Dania)164.Jarosław Hampel (Polska)165.Tomasz Gollob (Polska)126.Niels K. Iversen (Dania)107.Andreas Jonsson (Szwecja)98.Jason Crump (Australia)89.Fredrik Lindgren (Szwecja) 710. Hans Andersen (Dania)611. Chris Harris (W.Brytania)612. Rune Holta (Polska)413. Lubos Tomicek314. Krzysztof Kasprzak (Polska)315. Scott Nicholls (W.Brytania)216. Lukas Dryml (Czechy)2

KLASYFIKACJA MISTRZOSTW Świata (PO 2 RUNDACH)

MiejsceKierowca Punkty1.Nicki Pedersen (Dania)332.Tomasz Gollob (Polska) 313.Greg Hancock (USA)284.Leigh Adams (Australia)255.Andreas Jonsson (Szwecja)216.Hans Andersen (Dania)207.Jason Crump (Australia)188.Niels K. Iversen (Dania)189.Jarosław Hampel (Polska) 1610. Fredrik Lindgren (Szwecja)1411. Chris Harris (W.Brytania)1212. Lukas Dryml (Czechy)1113. Krzysztof Kasprzak (Polska)1014. Rune Holta (Polska)915. Scott Nicholls (W.Brytania)816. Matej Zagar717. Bjarne Pedersen418. Lubos Tomicek3