Policyjne Volvo V90 różni się od seryjnego, ponieważ wymaganie dotyczące samochodów specjalnych są znacznie bardziej wygórowane niż w przypadku normalnych samochodów drogowych.

Dział Volvo Car Special Products wprowadził szereg modyfikacji. W wersji specjalnej V90 wzmocniono zawieszenie, hamulce i całe nadwozie, aby było zdolne wytrzymać większe obciążenia. Ponadto, do auta dodano wszystkie wymagane systemy łączności i narzędzia.

Po przeprowadzonych modyfikacjach kombi Volvo uzyskało ocenę 9,2 na 10 w testach szwedzkiej policji - to najwyższy wynik w historii. Próby składają się z pięciu kluczowych elementów: testu hamulców, ominięcia przeszkody, testu zwrotności z użyciem hamulca i bez, a także z jazdy z dużą prędkością.

Szwedzka policja korzysta z samochodów marki Volvo od 1929 roku. Przez dekady takie ikony motoryzacji jak Amazon czy Volvo 144 dzielnie służyły szwedzkim służbom. Do niedawna tamtejsza policja używała modeli XC70 i V70. Teraz funkcjonariusze ze Szwecji przesiądą się do najnowszego V90.