To jeden z ostatnich etapów najnowszej inwestycji firmy, rozpoczętej w Gliwicach w 2018 r. Grupa Johnson Matthey zapowiedziała wówczas zainwestowanie 450 mln zł, z czego 128 mln zł miał wynieść koszt budowy nowej fabryki.

„Fabryka w Gliwicach będzie kopią przedsiębiorstwa, które znajduje się w Macedonii, gdzie istniejemy od 2010 r. i stale rozwijamy swoje moce produkcyjne. W nowej fabryce będziemy produkować filtry do silników gazowych, benzynowych i wysokoprężnych" – mówił wówczas menedżer projektu Adam Wojciechowski.

Jak napisano w czwartkowej informacji miasta, wybudowana już fabryka ma powierzchnię około 23 tys. m kw. i jest największą tego typu w regionie. Składa się z dwóch rozbudowanych i wysoce zautomatyzowanych linii produkujących zaawansowane katalizatory samochodowe.

„Rekrutacja do nowego zakładu ruszy w marcu. Do pracy w międzynarodowym środowisku firma poszukuje specjalistów, absolwentów szkół wyższych i osób z wykształceniem technicznym” - zasygnalizował gliwicki samorząd.

Johnson Matthey posiada już w Gliwicach inną fabrykę, która w 2018 r. zatrudniała ok. 700 pracowników. Wytwarzane są tam akumulatory litowo-jonowe różnego typu (m.in. do rowerów elektrycznych i elektronarzędzi), działa też wyspecjalizowane w tej dziedzinie centrum badawczo-rozwojowe.

Notowana na londyńskiej giełdzie grupa Johnson Matthey jest brytyjską firmą działającą na światowym rynku od ponad 200 lat. Specjalizuje się w produkcji zaawansowanych materiałów chemicznych i dostarczaniu rozwiązań technologicznych głównie do sektorów: chemicznego, paliwowego, farmaceutycznego, medycznego, recyklingu, ochrony środowiska oraz motoryzacyjnego.

Domeną grupy jest m.in. produkcja katalizatorów, komponentów ogniw paliwowych, podzespołów medycznych, systemów baterii, narzędzi diagnostycznych dla sektora paliwowego, materiałów szklanych, a także pozyskiwanie aktywnych składników farmaceutycznych, rafinacja cennych metali, procesy chemiczne oraz badania na potrzeby przemysłu farmaceutycznego. Grupa zatrudnia ponad 14 tys. osób.

W czwartek gliwicki urząd miasta podał też, że nowe magazyny wybuduje przy tamtejszej ul. Pszczyńskiej, w miejscu dawnego zakładu utylizacji odpadów powęglowych przy kopalni Sośnica, firma Hillwood, jeden z największych deweloperów powierzchni komercyjnych na świecie. Hala magazynowa o pow. blisko 28 tys. m kw. ma zostać oddana w III kw. br.