- Po niespełna roku trwania pandemii dostępność dobrej jakości maseczek ochronnych nie jest już problemem
- Maseczki wielorazowe wykonane ze zwykłej bawełny, chusty i inne prowizoryczne rozwiązania mają ograniczoną skuteczność
- Kolejne kraje wprowadzają wymóg stosowania w miejscach publicznych wyłącznie atestowanych maseczek medycznych o określonych parametrach
- Noszenie zwykłej, wielorazowej maseczki może grozić wysoką karą, zasady dotyczą również podróżnych z innych krajów
- Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Wiosną 2020 r. zdobycie dobrej jakości maseczek ochronnych w całej Europie nie było łatwe. Dlatego w większości krajów wprowadzono wprawdzie wymóg zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w miejscach, gdzie możliwe są kontakty z osobami spoza gospodarstwa domowego, ale to jak i czym to robić, nie było doprecyzowane. Teraz, w związku ze wciąż napiętą sytuacją epidemiologiczną i tym, że wiele osób nie traktuje zasłaniania nosa i ust poważnie, w wielu krajach zasady uszczegółowiono. Jako pierwsze obowiązek noszenia atestowanych maseczek wprowadziły Niemcy.
Jakie maseczki wymagane są w Niemczech?
Wymagane są jednorazowe maseczki medyczne, spełniające co najmniej standardy KN95 lub FFP2, z oznakowaniem CE (zgodność z normą EN 14683:2019-10 lub EN 149:2001+A1:2009 potwierdzona numerem zatwierdzenia wystawionego przez uprawniony podmiot).
Nie wolno jednak używać maseczek z zaworem pozwalającym na wypuszczanie nieprzefiltrowanego powietrza wydychanego, nawet jeśli mają wymagane atesty!
Maseczki medyczne wymagane są m.in.:
- w sklepach oraz przed sklepami, w tym również na parkingach sklepowych,
- w windach,
- na stacjach benzynowych,
- w środkach komunikacji publicznej,
- na przystankach, dworcach, w poczekalniach,
- w biurach i urzędach,
- w placówkach medycznych,
- w placówkach świadczących usługi związane z pielęgnacją ciała.
Stosowanie maski bez wymaganego atestu grozi karą w wysokości do 500 euro! Kary i szczegółowe zasady różnią się w poszczególnych krajach związkowych!
Jakie parametry muszą mieć maseczki FFP2?
Maskeczki ochronne FFP2 powinny odfiltrowywać co najmniej 94 proc. cząsteczek o rozmiarze do 0,6 μm znajdujących się w powietrzu. Całkowity poziom nieszczelności nie może przekroczyć 11 proc. Maski FFP2 wykonane są zwykle z wielowarstwowego, syntetycznego materiału filtracyjnego o bardzo gęstym splocie.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoJakie maseczki wymagane są w Austrii?
W ślad za Niemcami poszli też Austriacy. Od 25 stycznia 2021 r. w Austrii obowiązuje nakaz stosowania maseczek spełniających wymogi standardu FFP2 lub wyższego, w określonych miejscach nie wolno już używać wielorazowych maseczek tekstylnych.
Atestowane maseczki medyczne są wymagane m.in. w:
- w środkach komunikacji publicznej,
- podczas podróży samochodem z osobami spoza gospodarstwa domowego,
- w kolejkach (w tym również linowych) i pociągach,
- w miejscach obsługi klientów w obiektach handlowych,
- na targowiskach (również na otwartym terenie),
- w urzędach,
- w punktach gastronomicznych (przy odbiorze potraw na wynos, spożywanie na miejscu wciąż jest zabronione),
- w hotelach, motelach i innych miejscach oferujących noclegi, w częściach ogólnodostępnych, takich jak hol, recepcja, windy – (hotele są dostępne dla osób podróżujących służbowo, ruch turystyczny jest wstrzymany).
Obowiązek noszenia masek FFP2 dotyczy także osób zaszczepionych i ozdrowieńców.
Jakie maseczki wymagane są we Francji?
We Francji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych i pomieszczeniach, w których przebywają osoby spoza gospodarstwa domowego. Za złamanie nakazu grozi kara w wysokości 135 euro. Francuskie władze zalecają osobom przebywającym w tym kraju stosowanie w miejscach publicznych jednorazowych masek medycznych oraz masek ochronnych spełniających co najmniej wymagania standardu FFP2 – maseczki własnej roboty, zwykłe maski tekstylne czy szale przestają być uznawane za wystarczający środek ochrony.