W ogólnopolskiej akcji "Kręci nas recykling" zorganizowanej przez Oponeo oraz Dominika Dobrowolskiego, znanego ekologa i podróżnika, wzięło udział ponad tysiąc osób. Efekty ich dobroczynnej pracy mówią same za siebie – zebrali 11 tys. 487 zużytych opon i aż 31 ton innych odpadów.

Wolontariusze zasadzili 800 drzew

Oponeo zadeklarowało, że za każde cztery znalezione opony posadzi jedno drzewo. Wyniki 68 akcji sprzątania terenów zielonych w różnych lokalizacjach w całej Polsce przerosły oczekiwania samego organizatora – celem było wsadzenie w ziemię 1,5 tys. sadzonek, co przekłada się na 6 tys. zebranych opon.

Finał akcji "Kręci nas recykling" organizowanej przez Oponeo Foto: Oponeo
Finał akcji "Kręci nas recykling" organizowanej przez Oponeo

Tymczasem w zaledwie miesiąc (od 21 marca do 22 kwietnia) wolontariusze i serwisy partnerskie uzbierali prawie 11,5 tys. zużytych opon, a to daje aż 2 tys. 872 drzewka! Oponeo, naturalnie, wywiąże się z obietnicy. Już na początku wiosny zasadzono 800 drzew, a reszta sadzonek trafi do ziemi jeszcze przed końcem tego roku.

Sprawdź: Wyniki wielkiego testu! Najlepsze opony letnie i całoroczne na lato 2022

Zużyte opony są szkodliwe dla środowiska, chyba że...

Nielegalnie porzucone zużyte opony stanowią ogromne zagrożenie dla przyrody. Z biegiem czasu pod wpływem różnych czynników zewnętrznych pozostawione ogumienie ulega defragmentacji. W konsekwencji rozpadu do gleby przedostają się toksyczne mikroplastiki, a następnie przenikają do wody, stając się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.

Zobacz: Policja sprawdza opony. Za co może ukarać nas mandatem i wysłać auto na badanie?

Jeśli jednak zużyte opony trafią we właściwe ręce (a przypomnijmy, że tego wymaga od nas polskie prawo), mogą stać się alternatywnym źródłem energii (mniej ekologiczne rozwiązanie) albo surowcem, z którego powstaną nowe przedmioty użytkowe (zalecany sposób recyklingu). Przetworzone opony są wykorzystywane do produkcji nie tylko butów czy mat sportowych, ale też podkładów kolejowych, ekranów akustycznych czy nawet asfaltu!