• Nie zawsze najdroższe opony są najlepsze.
  • Wśród produktów ze średniej półki zdarzają się opony o osiągach zbliżonych do parametrów topowych produktów najlepszych marek.
  • Różnice między poszczególnymi modelami opon są większe, niż mogłoby się wydawać.
  • Niezależne testy pozwalają dokonać dobrego, korzystnego i bezpiecznego wyboru na zupełnie nieprzejrzystym rynku.

Jedno jest pewne – opon, które nie przeszły nawet przez wstępne sito rundy kwalifikacyjnej, ani tych, które zajęły końcowe miejsca w testach, w których rundy kwalifikacyjnej nie było, nikomu polecić nie możemy. W końcu w interesie każdego uczestnika ruchu jest to, żeby także inni jeździli na jak najlepszym ogumieniu – mieć za sobą kogoś, kto jedzie na marnych gumach, to kiepska perspektywa. To nie znaczy, że opon dla siebie powinniście szukać tylko wśród zwycięzców – w większości testów czołówka stawki prezentuje bardzo wyrównany poziom!

Jak wybrać dobre opony?

Opony kupujemy nie na lato, ale na lata! Dlatego zawsze warto przemyśleć, czy dla jednorazowych niewielkich oszczędności warto wybierać modele, które są wprawdzie nieznacznie tańsze, ale jednocześnie np. nie aż tak bezpieczne czy trwałe, jak te opony, które wygrywają testy. Ale uwaga! Także wśród modeli atrakcyjnych cenowo da się znaleźć opony naprawdę godne polecenia – tego właśnie dowiecie się z testów.

Wyniki testów opon Auto Bild

Poniżej prezentujemy podsumowanie wyników najnowszych niezależnych testów opon zimowych i całorocznych, które zostały opublikowane w czasopismach należących do Grupy Auto Bild. Obok ocen dotyczących właściwości jezdnych i poziomu bezpieczeństwa na suchej i mokrej nawierzchni w podsumowaniu największego testu opon letnich dodaliśmy też oceny w kategorii kosztów eksploatacji, natomiast w podsumowaniach testów opon całorocznych – choć publikujemy je wiosną – uwzględniliśmy również wyniki uzyskiwane w testach przeprowadzanych w warunkach zimowych.

Test 50 modeli opon letnich 215/55 R 17: najlepsze opony do aut klasy średniej

Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022
Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022

W naszym największym teście wszyscy mają równe szanse – od opon nieznanych marek budżetowych aż po wyroby najbardziej renomowanych producentów. Zgodnie z obowiązującymi u nas od lat zasadami kompletowi prób poddawane są jedynie te opony, które przejdą rundę kwalifikacyjną.

Opony letnie w rozmiarze 215/55 R17 w najlepszych cenach — sprawdź, nasze propozycje

Test 10 modeli opon letnich 235/55 R18. Najlepsze opony do SUV-ów i aut 4x4

Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022
Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022

Opony marki Hankook spisały się najlepiej poza utwardzonymi drogami – w błocie, na żwirze, piasku i mokrej trawie nie miały sobie równych. Na mokrej drodze najlepiej wypadły opony marki Goodyear. W przypadku opon budżetowej marki Imperial problemem okazały się słabe wyniki w próbach hamowania.

Opony letnie w rozmiarze 235/55 R18 w najlepszych cenach — sprawdź, nasze propozycje

Test opon letnich 225/45 R18. Najlepsze opony do szybkich aut

Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022
Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022

Tak duże różnice między poszczególnymi modelami opon i tak wyraźne deficyty w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, jak w tym teście, zdarzają się rzadko – na najsłabszych oponach droga hamowania wydłużała się nawet o 20 metrów!

Opony letnie w rozmiarze 225/45 R18 w najlepszych cenach — sprawdź nasze propozycje

Test 10 modeli opon letnich 245/40 R19: najlepsze opony do mocnych aut klasy wyższej

Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022
Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022

W dopracowanych autach klasy wyższej to właśnie od jakości opon zależy, czy uda się w pełni wykorzystać możliwości pojazdu. Aż cztery modele opon przeznaczonych do aut tego segmentu uzyskały w naszym teście najwyższe noty – na Goodyearach, Continentalach, Hankookach i Michelinach jeździ się wzorowo.

Opony letnie w rozmiarze 245/40 R19 w najlepszych cenach — sprawdź nasze propozycje

Test 6 modeli opon całorocznych 225/75 R16 C: najlepsze opony do vanów, busów i kamperów.

Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022
Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022

Opony całoroczne do aut dostawczych czy kamperów wciąż nie są aż tak popularne, jak te do aut osobowych. Przyzwoite właściwości jezdne w każdych warunkach zapewniają opony Michelin Agilis CrossClimate. Niezłe osiągi za pół ceny oferują chińskie opony całoroczne Rotalla.

Opony letnie w rozmiarze 225/75 R16 C w najlepszych cenach — sprawdź nasze propozycje

Test 32 modeli opon całorocznych 225/50 R 17: najlepsze opony całoroczne do mocnych aut klasy średniej.

Testy opon letnich i całorocznych 2022
Testy opon letnich i całorocznych 2022

Nawet topowe opony całoroczne siłą rzeczy nie dorównują we wszystkich dziedzinach najlepszym oponom sezonowym, ale najnowszym modelom nie sposób odmówić tego, że da się na nich jeździć bezpiecznie i dynamicznie. A przy okazji też bezstresowo i wygodnie, bo nigdy nie grozi nam to, że nagła zmiana pogody zastanie nas z niewłaściwym ogumieniem na kołach naszego samochodu.

Opony całoroczne w rozmiarze 225/50 R 17 w najlepszych cenach — sprawdź nasze propozycje

Test 10 modeli opon 215/65 R 17: najlepsze opony całoroczne do aut 4x4

Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022
Wyniki testów opon letnich i całorocznych 2022

Doskonała trakcja w każdych warunkach? Na śliskich nawierzchniach napęd 4x4 bardzo pomaga – szczególnie jeśli na kołach naszego SUV-a znajdują się tak dobre opony, jak całoroczne modele marek Hankook, Michelin i Goodyear. Opony marki Imperial są wprawdzie zauważalnie tańsze, ale też wyraźnie odstają od reszty stawki.

Opony całoroczne w rozmiarze 215/65 R 17 w najlepszych cenach — sprawdź nasze propozycje