W tej sytuacji kierowcom zarekomendować można zatankowanie samochodu na stacjach segmentu ekonomicznego lub skorzystanie z różnego rodzaju promocji cenowych na stacjach paliw.

Na koniec ubiegłego tygodnia firma doradcza e-petrol.pl prognozowała, że w tym tygodniu kierowcy powinni przygotować się na korektę w cennikach stacji benzynowych. Z najnowszego badania cen paliw na polskich stacjach paliw, przeprowadzonego 12 lipca 2011 r., wynika, że w przypadku benzyny średnia ogólnopolska cena wynosi dziś 5,06 zł za litr, czyli o grosz więcej, niż przed tygodniem. O dwa grosze na litrze podrożał natomiast olej napędowy, którego średnia cena wynosi dziś w kraju 4,91 zł. Obniżki w cennikach stacji paliw widać natomiast w przypadku alternatywnego wobec benzyny autogazu - jego cena spada powoli, ale systematycznie od początku roku - obecnie za litr LPG płaci się w kraju 2,45 zł, co stanowi zaledwie 48,4 proc. ceny benzyny 95.

Ceny paliw w Polsce w tym tygodniu charakteryzuje dość duża rozpiętość, którą w sposób bardzo wyraźny można zaobserwować w przypadku oleju napędowego. Paliwo do silników wysokoprężnych można w Polsce zatankować zarówno po 4,95 zł/l w województwie zachodniopomorskim czy podlaskim, ale także po 4,81 zł/l na Górnym Śląsku. W przypadku benzyny różnica pomiędzy najwyższą a najniższą wartością, w zależności od regionu Polski, wynosi 8 gr na litrze. (zob. raport cenowy).

Zobacz, jak skutecznie oszczędzać paliwo:

Rok temu tankując benzyną 95 przeciętny bak (35 litrów) do pełna, trzeba było zapłacić 165 zł, w przypadku tankowania diesla wydatek był o 10 zł niższy. W tym roku zatankowanie identycznej ilości paliwa kosztuje odpowiednio 177,10 zł i 171,85 zł, co oznacza, że każde tankowanie do pełna to wydatek wyższy w porównaniu z lipcem 2010 r. o 12-16 zł. Bez wątpienia tegoroczne wakacje, ze względu na ceny paliw, mogą pobić zapamiętane jako najdroższe te z roku 2008, kiedy to litr benzyny 95 kosztował 4,69 zł, a za diesel płaciło się 4,72 zł.

Na wzrastające w ostatnich tygodniach ceny paliw oferowanych na polskich stacjach tankowania głównie wpływają czynniki zewnętrzne, przede wszystkim wahające się ceny ropy naftowej na międzynarodowych giełdach surowcowych oraz kurs złotówki do dolara.