W wypadkach tych śmierć poniosły 32 osoby, a 377 zostano rannych.

Nadal policja zatrzymuje bardzo wielu kierowców po spożyciu alkoholu: w piątek było ich 489, w sobotę - 457, a w niedzielę - 414 (łącznie 1360).

• W miejscowości Zawada policjanci zostali wezwani do kolizji drogowej. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 51 letni kierowca Peugeota wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy Dodga.

Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce wyczuli od kierującego Peugeotem woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niego 2,5 promila. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu 51-latka.

W drodze do komendy miejskiej sprawca kolizji wielokrotnie przekonywał ich, że w zamian za odwiezienie go do domu i odstąpienie od czynności służbowych otrzymają od niego 2 tysiące złotych. Funkcjonariusze poinformowali mężczyznę, że składając taką propozycję popełnia przestępstwo, ale ten nie reagował i jeszcze kilkakrotnie ponowił swoją ofertę.

W końcu 51-latek trafił do policyjnej izby zatrzymań. Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, spowodowanie kolizji i próbę wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Kodeks karny za te przestępstwa przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

• Policjanci z komisariatu w Jedliczu, w czasie patrolowania terenu Moderówki zauważyli ciągnik rolniczy, holujący dostawczego Renault. Obydwa pojazdy całkowicie blokowały lokalną drogę, uniemożliwiając swobodny przejazd innym uczestnikom ruchu.

Próba wyjaśnienia przez policjantów całej sytuacji przyniosła jedynie połowiczny sukces. Funkcjonariusze ustalili, że traktorem kierował 48-letni mieszkaniec gminy Jedlicze, zaś za kierownicą busa siedział jego 28-letni znajomy. Obaj byli tak pijani, że trudno się było z nimi porozumieć. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie każdego z nich ponad 2 promile alkoholu.

Podczas rozmowy 28-latek stwierdził, że wjechał Renault do rowu, z którego wyciągnął go traktorzysta. Mężczyzna nie potrafił jednak wyjaśnić, w jaki sposób znalazł się za kierownicą samochodu skoro nie posiada prawa jazdy, a auto jest własnością jednej z krośnieńskich firm. Ponieważ policjanci nie zdołali skontaktować się z jej właścicielem, bus został zabezpieczony na parkingu strzeżonym.

Do wyjaśnienia pozostaje również sprawa dopuszczenia do ruchu ciągnika. Jego właściciel nie miał bowiem przy sobie żadnych dokumentów, a na pojeździe nie było tablic rejestracyjnych.

• Policjanci ruchu drogowego z województw lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i Komendy Stołecznej Policji przy wsparciu policjantów pionu kryminalnego, uczestniczyli w międzynarodowych działaniach prewencyjno – kontrolnych pod kryptonimem „Droga E–30”.

Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przeciwdziałanie przestępczości zarówno drogowej jak i kryminalnej. Na uwagę zasługuje, że działania prowadzone były jednocześnie w godzinach 16.00 – 24.00 na całym europejskim szlaku drogowym E-30 w Holandii, Niemczech i w Polsce.

Na terenie kraju działaniami objęte zostały: autostrada A-2, drogi krajowe nr 2, 92 oraz odcinkami dróg krajowe nr 14 i 50, na których wystawiono 36 statycznych posterunków kontrolnych wspomaganych dynamicznie tzw. patrolami rajdującymi.

W działaniach udział wzięło 114 policjantów ruchu drogowego oraz 21 policjantów innych służb, wspomaganych przez 18 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, 48 funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej, 6 strażaków PSP i 3 przedstawicieli Służby Weterynaryjnej.

Przeprowadzono kontrole 1294 pojazdów oraz 1382 osób, które ujawniły popełnienie 8 przestępstw oraz 469 wykroczeń (w tym 5 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu). Ponadto ujawniono poszukiwany pojazd oraz osobę posiadającą przy sobie narkotyki.

Źródło: KGP, KWP Gorzów Wielkopolski, KWP Rzeszów; Fot.: KGP