• Na drogach publicznych wyznaczane są pasy drogowe, o czym informują żółte słupki betonowe z napisem "Pas drogowy"
  • Zajęcie pasa drogowego wymaga zezwolenia i wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty
  • Jej brak zagrożony jest karą pieniężną, stanowiącą 10-krotność opłaty podstawowej

Zapewne niewiele osób pamięta, a raczej mało kto wie, o tym, że istnieje coś takiego jak pas drogowy. Ustawa o drogach publicznych (art. 4 pkt 1) dokładnie określa, co się pod tą nazwą kryje: "pas drogowy – wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą".

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Pas drogowy wyznaczają niewielkie żółte słupki

I właśnie żółte słupki z napisem "Pas drogowy" wyznaczają jego granicę. Warto dodać, że pojęcie pas drogowy dotyczy wyłącznie dróg publicznych, a w myśl art. 1 Ustawy o drogach publicznych z drogi "może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych". I tu dochodzimy do sedna, czyli tego, że korzystanie z dróg, a zatem i pasa drogowego, wiąże się z ograniczeniami.

Pas drogowy Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Pas drogowy

Chcesz zająć pas drogowy? Postaraj się o zezwolenie

Zgodnie z art. 40 pkt 1 ww. ustawy "Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej (...)".

Zezwolenie dotyczy m.in. prowadzenia robót w pasie drogowym, ale też "umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego" oraz "umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam".

Zajęcie pasa drogowego — konsekwencje finansowe

Zezwolenie to tylko jedno z wymagań, gdy chcemy zająć pas drogowy, a nawet niewielką jego część. Drugim jest wniesienie opłaty za zajęcie pasa, przy czym jej wysokość, zgodnie z pkt. 4, ustalana jest jako "iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego".

W przypadku reklam pkt. 6 precyzuje, że opłata ustalana jest jako "iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy obiektu budowlanego albo powierzchni reklamy, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za zajęcie 1 m kw. pasa drogowego".

W zależności od celu zajmowania pasa drogowego wysokość opłaty nie może przekroczyć kwoty 10 lub 200 zł za jeden dzień zajmowania pasa. Przy ustalaniu stawek pod uwagę brane są m.in. kategoria drogi oraz rodzaj urządzenia lub obiektu budowlanego umieszczanego w pasie drogi.

Oczywiście jak jest opłata, to jest również i kara, gdy ktoś jej nie wniesie. Ta zgodnie z ustawą wynosi 10-krotność podstawowej kwoty.

Pas drogowy Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Pas drogowy