• Polska m.in. z Bułgarią, Paragwajem, Urugwajem i Cyprem od 21 marca są uznawane przez Niemcy za kraj o szczególnie wysokim ryzyku epidemicznym
  • Na granicy wymagane jest przedstawienie ważnego testu na COVID-19, ale musi on spełniać określone wymagania (czyt. dalej)
  • Poza testem wymagane jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia online lub w wyjątkowych przypadkach w formie wypełnionego formularza, który trzeba przekazać na wezwanie służb granicznych
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

O tym, że sytuacja epidemiczna w Polsce niepokoi również naszych sąsiadów, mówiło się od dawna – w piątek pojawiły się jednak informacje o tym, że od niedzieli 22 marca zaczną obowiązywać nowe zasady wjazdu do Niemiec z Polski. Zgodnie z wprowadzonymi u naszych zachodnich sąsiadów przepisami, przy wjeździe z obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (niem. Hochinzidenzgebiet) istnieje obowiązek zgłoszenia wjazdu online, przedłożenia wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż na 48h przed wjazdem i, w zależności od przepisów danego landu, który jest celem podróży, obowiązkowa może być też kwarantanna.

Jak zgłosić wjazd do Niemiec?

W standardowych przypadkach wymagane jest zgłoszenie online. Dokonuje się go poprzez stronę www.einreiseanmeldung.de . Zgłoszenie przy wjeździe do Niemiec z Polski to nie jest wymagane w kilku przypadkach, np. tranzytu, wjazdu do Niemiec na mniej niż 24 godziny, w przypadku kierowców zajmujących się transgranicznym transportem osób, towarów lub dóbr. W wyjątkowych przypadkach, kiedy wypełnienie zgłoszenia online jest niemożliwe np. z przyczyn technicznych, można otrzymać formularz papierowy, który przekazuje się służbom granicznym. Warto wiedzieć, że wpisanie nieprawdziwych danych do formularza grozi karą w wysokości do 25 tys. Euro!

Wjazd do Niemiec - jakie testy na COVID-19 są akceptowane?

Ze względu na zakwalifikowanie Polski do krajów o szczególnie wysokim ryzyku, przy przekroczeniu granicy wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19. Ale uwaga! Nie wszystkie testy są akceptowane!

Dokument potwierdzający negatywny wynik badania może mieć zarówno formę papierową, jak i elektroniczną (ale z możliwością weryfikacji), ale nie może to być dokument sporządzony wyłącznie w języku polskim! Dopuszczalne języki to niemiecki, angielski lub francuski. Ważne: dokument musi zawierać informacje o rodzaju wykonanego testu SARS-CoV-2. W przypadku dokumentów wystawianych w krajach Unii Europejskiej, akceptowane są testy typu (PCR, LAMP, TMA), natomiast testy antygenowe są przyjmowane także z krajów pozaunijnych, pod warunkiem, że spełniają wymogi dla testów określone przez WHO. Uwaga! Niemieckie służby kontrolne mają prawo podważyć wiarygodność przedstawianych zaświadczeń!

Wjazd do Niemiec - kwarantanna mimo testu

Zgodnie z niemieckimi przepisami, osoba która przyjeżdża do tego kraju z kraju o szczególnie wysokim ryzyku zarażenia, powinna też odbyć 10-dniową kwarantannę domową, którą można skrócić, uzyskując nie wcześniej niż po 5 dniach kolejny, negatywny wynik testu. W przypadku pracowników transgranicznych przepisy różnią się w zależności od konkretnego landu (kraju związkowego).