- Klient, który zgłosił się do częstochowskiego komisu, okazał się dość kreatywnym złodziejem
- Właściciel komisu zorientował się dopiero po kilku godzinach, że został okradziony
Na usprawiedliwienie właściciela komisu trzeba dodać, że klient nie przyszedł pieszo, lecz przyjechał samochodem. Udając się na jazdę próbną komisowym Audi Q7, pozostawił dostawczego Renault Mastera wraz z kluczykami. Skoro zostawił dostawczaka, to chyba wróci... Jazda próbna jednak przedłużała się, więc ostatecznie zaniepokojony handlarz wezwał policję.
Policjanci przyjechali i szybko ustalili, że pozostawiony w komisie wraz z kluczykami Renault Master został tego dnia rano ukradziony. Być może złodziej stwierdził, że zasługuje na bardziej komfortowe warunki i zdecydował się na ten dość niecodzienny sposób wymiany.
Audi Q7 znalazło się w Oławie, ale...
Audi znalazło się, ale po pierwsze, dopiero następnego dnia, a po drugie, w stanie umiarkowanie nadającym się do jazdy. Na jednej z ulic Oławy (to ok. 150 km od Częstochowy) nowy użytkownik Audi najpierw wziął udział w kolizji, a następnie wziął nogi za pas. Gdy policjanci skojarzyli fakty, rozpoczęło się poszukiwanie zbiega. Policjanci wiedzieli już, kogo szukają, z 45-letnim złodziejem i pijakiem mieli już do czynienia nie raz.
Okazało się, że po rozbiciu Audi jego nowy użytkownik spokojnie udał się na dworzec. Tam też został zatrzymany. Do przesłuchania jednak się nie nadawał – był mocno pijany.
45-latkowi sporo się nazbierało
Tym razem policjanci i prokurator mieli sporo pisania. 45-latek z Kłomnic został oskarżony o:
- kradzież samochodu Renault Master
- zabór w celu krótkotrwałego użycia Audi Q7
- złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów
- kierowanie w stanie nietrzeźwości
Na pierwszy rzut oka "zabór w celu krótkotrwałego użycia" brzmi niepoważnie – skąd takie łagodne potraktowanie złodzieja? Otóż ma to sens: nie trzeba udowadniać zamiaru kradzieży, a potencjalne konsekwencje, o których mówi Kodeks karny, są takie, jak za kradzież:
Art. 289. § 1. Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 pokonuje zabezpieczenie pojazdu przed jego użyciem przez osobę nieupoważnioną, pojazd stanowi mienie znacznej wartości albo sprawca następnie porzuca pojazd w stanie uszkodzonym lub w takich okolicznościach, że zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia pojazdu albo jego części lub zawartości,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.