Korzystali przy tym z topowych modeli aparatów i obiektywów japońskiego producenta. Teraz jeden z tych aparatów – Fujifilm X-T10 z obiektywem Fujinon XC16-50 – jest główną nagrodą w konkursie dla Czytelników.

Co zrobić, żeby mieć szansę na wygraną? Wystarczy dowolnym sprzętem (aparatem, smartfonem) zrobić  zdjęcie samochodu, zamieścić je na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie i oznaczyć hasztagiem: #konkurs_fujifilm_autoswiat.

Zwycięskie zdjęcie wybierze Jacek Bonecki, znany fotogtaf, który prowadził warsztaty. Oprócz głównej nagrody przyznanych zostanie pięć wyróżnień, nagrodzonych zestawami upominków od Mazdy. Konkurs trwa do 24 grudnia. Zwycięzców poznamy 10 stycznia.

Jacek Bonecki zdradza jak zrobić dobre zdjęcie samochodu

Najprostszą odpowiedzią jest: tak by na zdjęciu auto nie wyglądało gorzej niż na żywo, a nawet lepiej.

Obowiązkiem fotografa jest co najmniej poprawne oddanie trójwymiarowej bryły samochodu na płaszczyźnie fotografii. Samochód na fotografii musi mieć właściwe proporcje, nie może być powykrzywiany i przez przypadek przypominać czegoś, czym nie jest. Dlatego ważne jest stosowanie właściwej optyki. Ambitny fotograf postara się pokazać na zdjęciu samochód w sposób dynamiczny. Auto będzie wyglądało tak jakby mknęło po autostradzie, mimo że stoi na parkingu.

Najlepszy fotograf nawet z poczciwej Syrenki zrobi dynamiczny luksusowy samochód. Dla osiągnięcia takiego rezultatu nie stosuje się tanich efektów z programów graficznych tylko odpowiednie oświetlenie, perspektywę, aranżację planu zdjęciowego i szereg środków wyrazu artystycznego w fotografii.

Nie bez znaczenia w tym wypadku jest wrażliwość fotografa i dobre oko. Fotograf musi odnaleźć duszę przedmiotu i jego często subtelną urodę ukrytą wśród blach nadwozia. Wszak samochody również projektują artyści.

Na koniec zostawiam kwestie oczywistą. Fotografia od strony technicznej musi być perfekcyjna. Przy współczesnych narzędziach jakimi fotograf dysponuje, nie może to podlegać dyskusji.

Kto ma szanse na zdobycie głównej nagrody w konkursie?

Ten, kto spełni wszystkie powyższe warunki oraz postawi kropkę nad i w postaci nieszablonowego pomysłu na zdjęcie. Nawet podczas warsztatów, kiedy ustawione jest światło, kiedy wszyscy robią podobne zdjęcia, powinien znaleźć się ktoś, kto pójdzie krok dalej.

Przeczytaj regulamin konkursu Fujifilm