Skoro SUV-y cały czas zyskują na popularności, nie należy się dziwić temu, że każdy szanujący się producent chce mieć auto tego typu w ofercie. Alfa Romeo przedstawi jesienią pierwszego SUV-a w swojej historii – model Stelvio. Nazwa samochodu nawiązuje do alpejskiej przełęczy Stelvio, przez którą wiedzie jedna z najbardziej spektakularnych dróg w Europie. Takie oznaczenie sugeruje, że nowy model włoskiej marki będzie nie tylko SUV-em, lecz także samochodem o sportowych cechach. Podkreśla to zresztą również wygląd pojazdu z wąskimi reflektorami oraz dużymi wlotami powietrza w przednim zderzaku. Informację o wprowadzeniu SUV-a Alfy potwierdził Harald Wester, szef tej włoskiej marki. Fotografowi dopiero teraz udało się przyłapać mocno zamaskowany prototyp podczas testów. Na tej podstawie wykonaliśmy wizualizację, która pozwala przekonać się, jak będzie wyglądał nowy model Alfy Romeo.

Alfa Romeo Stelvio - Na bazie Giulii

Inaczej niż pierwotnie podejrzewano, SUV o wewnętrznym oznaczeniu „949” nie został zbudowany w oparciu o powiększoną platformę Fiata 500X, lecz na bazie krótszej płyty podłogowej Giulii. Oczywiście, zastosowano ją łącznie z napędem na tylne koła. Wszystkie nowe modele Alfy są budowane według całkowicie nowego wzoru. Samochody będą dostępne z napędem na tylne koła lub na obie osie – twierdzi Wester.

Stelvio, którego nadwozie ma długość 4,4 m, przejmie z Giulii nie tylko płytę podłogową, lecz także jednostki napędowe. To oznacza, że pod maską będą pracowały (do wyboru) trzy silniki – doładowany benzyniak o mocy 200 KM i dwa diesle: 150- lub 180-konny. W standardzie pojawi się manualna skrzynia biegów, a „automat” – podobnie jak napęd 4x4 – ma być oferowany za dopłatą. Pierwszy SUV Alfy Romeo do sprzedaży ma trafić w 2017 roku. W późniejszym czasie paletę Stelvio powiększy sportowa odmiana Quadrifoglio Verde.