• Ford GT LM 2022 jest limitowaną edycją najnowszej generacji modelu GT, która uhonorować ma zwycięstwo w wyścigu 24h Le Mans w 2016 r.
  • Pojazd dostępny będzie z czerwonymi lub niebieskimi dodatkami kolorystycznymi, które nawiązywać będą do malowania zwycięskiego auta
  • Każda z wyjątkowych 20 sztuk posiadać będzie emblemat na desce rozdzielczej, wykonany z fragmentu wału korbowego oryginalnego Forda GT, który w 2016 r. stanął na trzecim miejscu podium w Le Mans

Rok 2016 na pewno należy do wyjątkowych dla amerykańskiej marki. Wtedy właśnie po latach model GT ponownie wygrał wyścig 24h Le Mans (w klasie LM GTE Pro). W celu uhonorowania tego sukcesu producent postanowił wydać ostatnią już edycję specjalną modelu homologowaną do poruszania się po drogach publicznych.

Ford GT LM 2022 Foto: Ford
Ford GT LM 2022

Ford GT LM 2022 - bielszy biały kruk

Limitowana edycja LM 2022 ma być szczególnie wyjątkowa i składać się nią będzie wiele dodatkowych wyróżniających elementów. Nadwozie wykonane z włókna węglowego pokryte będzie srebrnym lakierem o nazwie "Liquid Silver", natomiast detale wykończone w barwach czerwieni i niebieskiego nawiązują do oryginalnego malowania Forda GT, który zwyciężył w 24h Le Mans w 2016 r. Dodatkowo klienci będą mogli zdecydować się na takie malowanie dla elementów aerodynamicznych jak przyciemnienia na przednim splitterze, boczne progi, wsporniki lusterek bocznych czy tylny dyfuzor. Podobne akcenty kolorystyczne znajdą się także na wnętrzu 20-calowych felg z włókna węglowego, które zestawione zostaną z barwionymi na czarno nakrętkami i zaciskami hamulców.

Ford GT LM 2022 Foto: Ford
Ford GT LM 2022

Wnętrze wersji LM również otrzymało stosowne barwy. Fotele wykonane z włókna węglowego zostaną w pełni pokryte Alcantarą, która dla kontrastu będzie w kolorze czerwonym lub niebieskim dla kierowcy, a w ciemnym Ebony dla pasażera. Deska rozdzielcza to także mieszanka skóry i Alcantary tym razem w kolorze hebanowym. Włókno węglowe posłużyło do produkcji takich elementów jak konsola, przełączniki wentylacji czy dolne słupki A.

Nowością wyjątkową dla Forda GT LM Edition będzie tytanowy podwójny układ wydechowy, który został w pełni wykonany w technologii druku 3D. Będzie się on charakteryzował cykloniczną konstrukcją wnętrza końcówek i zostanie spięty z silnikiem EcoBoost twin-turbo o mocy 660 KM.

Ford GT LM 2022 Foto: Ford
Ford GT LM 2022

Ford GT LM 2022 - egzemplarz z fragmentem historii

To, co najbardziej może wyróżnić nową limitowaną edycje od poprzednich, jest fakt, że każdy z 20 egzemplarzy będzie posiadał w sobie fragmentu wału korbowego z silnika Forda GT, który w 2016 r. zajął trzecie miejsce na wyścigu 24h Le Mans. Ford postanowił rozdrobnić wał auta do postaci proszku, a następnie opracować unikalny stop, który posłużył do wydrukowania trójwymiarowych emblematów. Te znaleźć będzie można na deskach rozdzielczych limitowanych modeli.

Ford GT LM 2022 Foto: Ford
Ford GT LM 2022

Nie jest znana cena pojedynczego egzemplarza, jednak ograniczenie nakładu do raptem 20 sztuk może dać obraz, że będzie to bardzo droga perełka kolekcjonerska. Jak informuje Ford, dostawy modeli rozpoczną się jesienią tego roku.

Ford GT LM 2022 Foto: Ford
Ford GT LM 2022