Wybierz samochód

Ford GT

Ford GT

Ford GT to supersamochód produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Auto zadebiutowało w 2003 roku i było swego rodzaju hołdem dla legendarnego modelu GT40 z lat 60.

Pojazd ten ma nieprawdopodobną historię, bowiem powstał aby pokonać zespół Ferrari w legendarnym wyścigu 24-godzinnym Le Mans. Chęć pokonania Włochów wzięła się od nieudanej transakcji, kiedy to Ferrari w ostatniej chwil wycofał się z oferty Forda, aby ten wykupił włoską markę. Z kolei nazwa GT40 to rozwinięcie skrótu GT (Grand touring), a 40 oznaczało wysokość pojazdu w calach.

Ford GT był co prawda nieco wyższy od swojego poprzednika, jednak kształt 2-drzwiowego nadwozia był bardzo podobny do tego z lat 60. Z przodu w oczy rzucały się spore wloty powietrza na masce i zderzaku, natomiast z tyłu – okrągłe światła i duża, przeszklona szyba przez którą można było podziwiać „serce” Forda. Imponujące były także drzwi, bowiem mimo iż otwierały się zwyczajnie, to ich górna część sięgała niemalże do połowy dachu.

Nadwozie Forda GT zostało wykonane z włókna węglowego i aluminium, dzięki czemu pojazd waży tylko 1,5 tony. Centralnie umieszczona jednostka napędowa to 5,4-litrowa V8-ka z kompresorem, która generuje 550 KM. Moc przenoszona jest na tylną oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej. Ford przewidywał wyprodukowanie ok. 4500 egzemplarzy, jednak po nieznacznym przekroczeniu liczby 4000, w 2007 roku, produkcja została zakończona, a jedynie bardzo niewielki procent aut trafił do Europy.

W 2015 roku zaprezentowano kolejną generację legendarnego Forda GT, jednak produkcja ruszyła dopiero rok później. Nadwozie, pod względem stylistycznym, zostało bardzo dopracowane a pojazd robi oszałamiające wrażenie. Końcówki rury wydechowej zostały przeniesione pomiędzy tylne światła.

Do napędu zastosowano podwójnie doładowaną V6-kę o pojemności 3,5 litra i mocy 656 KM. Napęd odbywa się na tylną oś za pomocą 7-stopniowej przekładni dwusprzęgłowej. Co ciekawe, wewnątrz Forda GT zastosowano wielofunkcyjną kierownicę rodem z F1, a aby zakupić pojazd, należało wysłać list do Forda, w którym przekonalibyśmy dlaczego to właśnie my mamy stać się właścicielami tego wyjątkowego auta.

Ford GT - generacje

Ford GT (2005&nbsp-&nbsp2006)

Ford GT (2005 - 2006)

Ford GT - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat