• Źródłem napędu nowego SUV-a jest benzynowy silnik wolnossący 3.8 V6
  • Tego modeli Kii w naszym kraju nie będzie można kupić
  • Duży SUV Kii ma imponujący prześwit 20 cm

Kia Telluride to największy dotychczas model koreańskiej marki. Zaprojektowany w kalifornijskim studio projektowym w Irvine nowy SUV będzie produkowany w fabryce w West Point w stanie Georgia. Kia podkreśla, że od początku Telluride tworzony był z myślą o amerykańskich klientach i ich preferencjach.

Kia Telluride – w amerykańskim stylu

Samochód ma długość ponad 5 m, jest luksusowo wyposażony i wykończony, a jego pojemność przestrzeni ładunkowej w zależności od konfiguracji siedzeń może sięgać nawet 2463 l.

Źródłem napędu nowego SUV-a jest benzynowy silnik wolnossący 3.8 V6 GDI, pracujący w cyklu Atkinsona, osiągający moc 291 KM i moment 355 Nm i współpracujący z 8-biegową skrzynią automatyczną. Auto ma niezależne zawieszenie z układem samopoziomowania z tyłu, który zapewnia automatyczną regulację wysokości zależnie od obciążenia.

Ponadto kierowca ma możliwość wyboru jednego spośród kilku trybów pracy układu jezdnego i napędowego: Smart, Eco, Sport i Comfort, oraz dodatkowo Snow i AWD Lock, jeśli porusza się w trudnych warunkach drogowych. W ofercie znajdą się wersje z napędem na przednią lub obie osie. Te ostatnie wykorzystują system ze sprzęgłem wielopłytkowym i sterowaniem elektrohydraulicznym, który dopasowuje rozdział momentu pomiędzy osiami w zależności od wybranego trybu jazdy. W Eco i Sport na przednie koła trafia 100 proc. momentu, w Comfort i Snow 80 proc. na przód, 20 proc. na tył, w Sport odpowiednio 65/35 proc., a w Lock równomiernie na obydwie osie. Dzięki temu Telluride ma swobodnie poruszać się poza zwykłymi drogami, w czym pomoże mu także prześwit 20,3 cm.

Kia Telluride – komfortowo i nowocześnie

Koreańczycy zadbali o bogate wyposażenie modelu, które może obejmować takie elementy, jak: skórzana tapicerka Nappa, detale wykończenia ze szczotkowanego metalu lub matowego drewna, podgrzewane i wentylowane fotele pierwszego i drugiego rzędu, składane i wyjmowane siedzenia trzeciego rzędu, system multimedialny z dotykowym ekranem 10,25 cala obsługujący Apple CarPlay i Android Auto, system audio Harman/Kardon z 10 głośnikami o mocy 630 wattów, wyświetlacz head up, systemy wspomagające bezpieczeństwo jazdy, w tym asystent pasa ruchu, aktywny tempomat, ostrzegania o kolizji i zapobiegania kolizjom czołowym oraz wykrywania pieszych, ostrzegania o autach w martwym polu widzenia i wiele innych.

Niestety, Kia nie przewiduje sprzedaży tego modelu na rynku europejskim.