Ten model to pokaz możliwości projektantów Lexusa, zarówno w rozwiązaniach technicznych, jak i w designie. Projekt powstał w kalifornijskim studiu Lexusa – CALTY Design Research. Koncepcyjny crossover to luksusowe auto, o bardzo odważnej linii karoserii, ale nawiązujące do już istniejących modeli firmy, takich jak RX czy mniejszy NX. Koncepcyjne LF-1 Limitless z profilu przypomina pojazdy typu GT. Podkreślają to także 22-calowe koła. Z kolei duży prześwit sugeruje również terenowe możliwości pojazdu.

Kevin Hunter, prezes CALTY Design Research, podkreśla, że LF-1 nie jest przyporządkowane do jednego segmentu: Nasza wizja nowego rodzaju flagowego samochodu łączy możliwości crossovera z osiągami i luksusem sedanów najwyższej klasy.

Czyżby zatem chodziło o pojazd, który będzie łączył cechy luksusowej limuzyny LS z możliwościami RX-a?

Co ciekawe, projektanci z CALTY Design Research nie przesądzili ostatecznie o tym, jaki będzie napęd w LF-1. W przyszłości auto może mieć zarówno napęd tradycyjny – spalinowy z zastosowaniem silnika benzynowego (diesle Toyota już skreśliła) – jak też hybrydowy, elektryczny czy wodorowy (ogniwa paliwowe). Każdy z tych napędów jest przez Toyotę dopracowany i gotowy do zastosowania.

Przy okazji premiery koncepcyjnego LF-1 Limitless na salonie w Detroit szefowie Lexusa zapowiedzieli, że około roku 2025, a więc już za 7-8 lat, każdy model tej firmy będzie miał napęd elektryczny lub będzie dostępny w zelektryfikowanej wersji.

Wnętrze LF-1 jest nie tylko luksusowe, lecz także futurystyczne. Zrezygnowano tu z przycisków i pokręteł na rzecz elementów czułych na ruch (sterowanie jest możliwe przez zbliżenie ręki do sterownika). Pasażerowie siedzący z tyłu mają takie same wygodne fotele, jak ci z przodu, mnóstwo miejsca na nogi oraz ekrany w oparciach przednich siedzeń, służące do sterowania klimatyzacją i systemem rozrywkowym.

Lexus LF-1 Limitless jest przystosowany do jazdy autonomicznej. Po włączeniu trybu Chauffeur LF-1 porusza się bez ingerencji kierowcy, system elektroniczny steruje wówczas kierownicą, hamulcami, przyspieszeniem, światłami i sygnałami.

Lexus LF-1 Limitless - naszym zdaniem

Futurystyczny Lexus LF-1 Limitless to zapowiedź flagowego auta japońskiej firmy, które być może – już w wersji produkcyjnej – zobaczymy za 2-3 lata. To pojazd dla tych klientów Lexusa, którzy chcą mieć samochód tak luksusowy, jak najnowsze LS, ale z większymi możliwościami trenowymi. Odważny design LF-1 dziś może nieco szokować, ale w przyszłości już nie powinien.