Ostatni, "najświeższy" model Hondy Legend pochodzi jeszcze z ubiegłego wieku. W 1998 roku projektanci japońskiej marki po raz ostatni wprowadzili kilka zmian do swojej limuzyny. Nic więc dziwnego, że po ośmiu latach przerwy producent postanowił ożywić model i wprowadził do sprzedaży zupełnie nową, bardziej dynamiczną i ciekawszą stylistycznie generację auta.

Legend w porównaniu z poprzednikiem stał się bardziej obły, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Jest krótszy o około 4 centymetry, ale wyższy i szerszy. Nowa stylistyka została tworzona w oparciu o najnowsze rozwiązania systemów bezpieczeństwa zmniejszających odniesienie obrażeń przez pasażerów jak i pieszych. Wiele elementów silnika jak i karoserii zostało wykonanych z aluminium. Po pierwsze obniżyło to masę pojazdu, a po drugie wpłynęło na poprawę wspomnianego bezpieczeństwa. Przykładem jest tutaj system siłowników pirotechnicznych, które podczas zderzenia się z pieszym podnoszą maskę o około 15 centymetrów. Takie rozwiązanie zapewnia odniesienie mniejszych obrażeń przez pieszego, szczególnie przy uderzeniu głową.

W Polsce Honda Legend oferowana będzie z sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 3,5 l. i mocy 295 KM. Maksymalny moment obrotowy tej jednostki wynosi 351 Nm. Standardowo motor współpracuje z automatyczną skrzynią biegów wyposażoną w pięć przełożeń. Istnieje możliwość zmiany biegów również przez manetki umieszczone przy kierownicy. Honda Legend od zera do 100 km/h rozpędza się w 7,3 s., a jej prędkość maksymalna wynosi 250 km/h.

W aucie zastosowano zawieszenie wielowahaczowe z przodu i z tyłu, co zdecydowanie ma wpłynąć na poprawę komfortu jazdy oraz system SH-AWD kontrolujący rotację wszystkich kół.

Ceny nowej Hondy Legend rozpoczynają się od około 230 tys. W zamian za to cenę otrzymamy wysokiej jakości auto klasy premium wyposażone standardowo między innymi w pakiet poduszek powietrznych, układ ABS i ESP, system kontroli stabilności jazdy VSA, pełną elektrykę sterowania szyb i lusterek, centralny zamek, klimatyzację automatyczną radio z odtwarzaczem CD i MP3. W opcji oferowany jest także tempomat adaptacyjny i system CMBS przewidujący ewentualną kolizję i zmniejszający jej skutki.