• Pierwsza generacja dostawczego Mercedesa Sprinter zadebiutowała w 1995 roku. Od debiutu w 1995 roku Mercedes sprzedał ponad 3.3 mln egzemplarzy modelu Sprinter
  • Nowy Sprinter ma być najlepiej skomunikowanym autem dostawczym w historii. Producent zapowiada szereg usług online
  • W przyszłym roku rusza pilotażowy projekt elektrycznej floty 1500 pojazdów eSprinter oraz eVito we współpracy z firmą logistyczną Hermes

Mercedes Sprinter nowej generacji. Oficjalnie pojawi się w lutym przyszłego roku. Zanim to jednak nastąpi, Mercedes już zdradza pierwsze szczegóły na temat nowego modelu. Podobnie jak w przypadku Klasy A najpierw pokazano wnętrze. Wciąż jednak nie wiemy, jak samochód będzie wyglądał na zewnątrz. Niewiele wiemy także na temat silników oraz wyposażenia. Na cennik także trzeba będzie jeszcze poczekać.

Ponad 1000 wersji

Jedno nie ulega wątpliwości. To będzie wyjątkowa generacja samochodu. Mercedes zapowiada bowiem ponad 1000 wariantów pojazdu, który będzie można wyjątkowo łatwo dostosowywać do wymagań klientów. Do wyboru będą różne wersje kabiny, rozstawu osi, ładowności, rozplanowania wnętrza, a nawet systemów multimedialnych.

Oczywiście nie zmieni się jedno: Sprinter tak jak do tej pory będzie budowany z myślą o codziennych dojazdach na budowę, jak i transporcie ważnych osób do luksusowych i prestiżowych miejsc (odmiana VIP). Pojawią się za to m.in. wersje, które pomyślano o sklepach internetowych dostarczających codzienne zakupy (w tym żywność).

Będzie elektryczny Sprinter: eSprinter

O silnikach wciąż niewiele wiadomo (ma być tylko napęd przedni). Mercedes pochwalił się jedynie, że w przygotowaniu jest wersja elektryczna, która została nazwana eSprinter. Zostanie wyposażona w płaskie modułowe pakiety akumulatorów, które będzie można dobierać wedle potrzeb. Wraz z nimi pojawi się wsparcie w postaci narzędzi flotowych przeznaczonych do zarządzania flotą elektryków i planowania ładowania (także z uwzględnieniem możliwości sieci elektrycznej, by uniknąć przeciążenia na skutek zbyt dużego poboru, gdy jednocześnie ma być ładowanych kilka lub kilkanaście samochodów).

Same narzędzia flotowe staną się jedną z kluczowych opcji Sprintera. Wszystko dzięki łączności z internetem. Mercedes zapowiada bowiem, że samochód będzie na stałe połączony z siecią. Inaczej jednak niż do tej pory. Moduł do łączności ukryto na stałe w pojeździe i zintegrowano z instalacją elektryczną już na etapie projektowania. Wszystko po to, by np. można było zdalnie kontrolować zamki pojazdu i realizować załadunek i rozładunek pojazdu bez obecności kierowcy. A pomysłów na wykorzystanie internetu Mercedes ma znacznie więcej.

Cyfrowy zamek w Sprinterze

Jednym z ciekawszych zastosowań ma być projekt Mercedesa przeznaczony dla wsparcia ekip serwisowych. Potrzebne części zamienne mają być dostarczane do samochodów w nocy (a zdemontowane i zużyte komponenty będą jednocześnie odbierane), aby w ciągu dnia mechanik udał się od razu do klienta. Dostęp do samochodu będzie możliwy, dzięki jednorazowym cyfrowym kluczom przesyłanym do smartfonów lub tabletów ekip odpowiedzialnych za transport. Otwarcie drzwi będzie możliwe po zbliżeniu telefonu do samochodu i przesłaniu odpowiedniego klucza.

Telematyka w Sprinterze przyda się do komunikacji między dyspozytorem a kierowcą (przesyłanie bieżących zleceń) czy do nadzoru przez serwis (łatwiejsze planowanie przeglądów i diagnostyka, by możliwie jak najwcześniej interweniować, zanim nastąpi awaria). Rozwiązanie zostanie także wykorzystane na potrzeby sklepów online i firm kurierskich, by klienci mogli np. uzyskać więcej informacji o czasie oczekiwania na przesyłkę.

Sprinter jak klasa A, E i…S

Telematyka to jednak nie wszystko. Równie ważne są warunki pracy kierowcy. A te ponoć mają być znacznie lepsze w porównaniu z poprzednią wersją. Mercedes chwali się, że w Sprinterze pojawią się rozwiązania znane m.in. samochodów osobowych. Wzorem Klasy A będzie kilka gniazd USB-C (do najnowszych telefonów), Android Auto, CarPlay, dotykowe elementy sterujące w kierownicy, przetwornica z gniazdkiem 230V, dodatkowe zamykane schowki. A to nie wszystko. By zwiększyć ilość miejsca w kabinie, zrezygnowano m.in. z tradycyjnej dźwigni hamulca ręcznego (będzie elektryczny). Przeprojektowano fotele, które wzbogacono w uchwyty na kubki (pod siedziskiem dla pasażerów) oraz wysuwane podparcie dla ud. Po raz pierwszy w Mercedesie pojawi się ekran dotykowy. Na drugim końcu skala będzie wersja pozbawiona nawet takich dodatków jak radio.

Pod względem komfortu pracy kierowcy i pasażerów zmieni się jeszcze jedno. Nawet dźwiganie przedmiotów ma być mniej uciążliwe. Obniżono bowiem podłogę w przestrzeni ładunkowej, by wszystkie paczki i inne rzeczy podnosić na mniejszą wysokość niż do tej pory. Niby drobiazg, a cieszy.