Model R.S. Trophy-R ma pod maską 300-konny silnik – taki sam jak w Mégane R.S. Trophy. Jednak przewagę w osiągach zawdzięcza zmniejszeniu masy o 130 kg, lepszej aerodynamice oraz radykalnym zmianom w układzie jezdnym. Przy projektowaniu tego modelu Renault Sport współpracowało z najbardziej renomowanymi producentami podzespołów: Akrapovic, Brembo, Bridgestone, Öhlins i Sabelt.

Premiera tego samochodu odbędzie się 24 maja w Monako na imprezie towarzyszącej Grand Prix Formuły 1. Za kierownicą zasiądą Daniel Riccardo i Nico Hülkenberg – kierowcy Renault F1 Team.

Renault Mégane R.S. Trophy-R zostało opracowane jako samochód wyścigowy. Specjalny, mały zespół przygotował projekt w bardzo krótkim czasie. Skoncentrował się na trzech założeniach: maksymalnym zmniejszeniu masy samochodu o wspomniane 130 kg (w porównaniu do Mégane R.S. Trophy bez opcji), dopracowaniu aerodynamiki i modyfikacjach układu jezdnego.

Renault Mégane R.S. Trophy-R – kolejny rekord dla Renault

Wynik tych prac okazał się wyjątkowy. 5 kwietnia 2019 roku Renault Mégane R.S. Trophy-R ustanowiło nowy rekord w kategorii samochodów seryjnych z przednim napędem. Na legendarnej Północnej Pętli toru Nürburgring, który jest wyrocznią dla wyczynów sportowych i cieszy się światową renomą, samochód pokonał dystans 20,832 km i 73 zakręty Północnej Pętli w czasie: 07’40’’100.

Zmagania Mégane R.S. na „ringu” trwają od 10 lat. Zapoczątkował je pierwszy rekord z 2008 roku osiągnięty w kategorii seryjnych samochodów z napędem na przednią oś. Wówczas Mégane R.S. R26.R pokonało okrążenie w 8’17’. Trzy lata później czas poprawił kierowca testowy Laurent Hurgon za kierownicą drugiej generacji Mégane R.S. w wersji Trophy (8’07’’97).

W 2014 roku Trophy-R modelu Mégane III R.S. uzyskało po raz pierwszy rekordowy czas poniżej 8 minut (7’54’’36). Najnowsze Renault Mégane R.S. Trophy-R poprowadził ten sam kierowca i uzyska nowy rekord.

Renault Mégane R.S. Trophy-R na rynku pojawi się pod koniec tego roku. Jednak auto będzie przeznaczone dla ograniczonej liczby klientów, bowiem do sprzedaży trafi jako limitowana seria kilkuset egzemplarzy.