• Koncern Geely powołał do życia nową markę Zeekr. W ciągu najbliższych 5 lat firma zamierza zaprezentować aż 6 nowych modeli
  • Pierwszy samochód firmy zbudowano na platformie SEA. Na niej powstanie także nowe mniejsze Volvo
  • Zeekr 001 to samochód elektryczny z akumulatorem 100 kWh oraz dwoma silnikami o łącznej mocy ponad 540 KM. Producent pozycjonuje go w segmencie premium
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Zeekr 001. Zapewne mało kto o nim słyszał w Europie. A to nic innego jak pierwszy samochód nowej marki stworzonej przez koncern Geely. Tak, tego Geely, którego znamy jako właściciela Volvo. I nietrudno zgadnąć, jaki napęd znajdziemy pod zgrabną karoserią. Jasne, że elektryczny!

Skoro Zeekr 001 to auto na prąd, to osiągi powinny być co najmniej na poziomie bardzo mocnych samochodów spalinowych. W końcu do wykorzystania jest aż 400 kW mocy z dwóch silników elektrycznych. Innymi słowy – ponad 540 KM. To nieco więcej niż w BMW M5 z potężnym 5-litrowym V10 pod maską. Wypada jeszcze wspomnieć o momencie obrotowym (768 Nm), akumulatorze (100 kWh), ładowaniu (od 10 do 80 proc. w 30 min.) i przyspieszeniu od 0 do 100 km/h (3,8 s). I to właściwie tyle danych technicznych, jakimi dzieli się producent.

Zapewne Zeekr 001 zostanie szybko okrzyknięty rywalem Tesli. Tak jak zresztą wiele innych elektrycznych konstrukcji. Elon Musk pewnie tylko wzruszy ramionami. A co z miłośnikami elektromobilności w Europie? Powinni zwrócić uwagę na nowe chińskie dzieło z zupełnie innego powodu. Zeekr 001 to bowiem samochód stworzony na nowej platformie SEA. Tej samej, którą koncern Geely wykorzysta w innych przyszłych modelach. Na liście nie zabraknie także Volvo. Elektrycznego, rzecz jasna.

O jakim Volvo mowa? Przede wszystkim małym. O takim bowiem wspominano na początku roku podczas ogłaszania dalszych losów Volvo Cars w koncernie Geely Auto. Czy to zatem będzie nowe Volvo XC20? A może kolejny samochód z serii 30? Jednego możemy być pewni. Elektrycznych modeli z koncernu Geely nie zabraknie. Jeśli będą prezentować się tak dobrze jak Zeekr 001, to o sprzedaż nikt nie powinien się martwić.

Pozostaje już tylko jedno. Z jakimi autami innych marek kojarzy wam się Zeekr 001? Skojarzenia z europejskimi są jak najbardziej na miejscu. Podobnie jak z dawnym konceptem Lynk & Co.

Ładowanie formularza...