• Wrzesień to elektryczne premiery grupy Volkswagena. W tym samym miesiącu zadebiutuje Skoda Enyaq iV oraz Volkswagen ID.4
  • Produkcja ID.4 odbywa się w zakładach w Saksonii. Skoda stworzy zaś swojego elektryka w Mlada Boleslav
  • Nowy Volkswagen ID.4 będzie wytwarzany także w Chinach oraz w USA

Produkcja w sierpniu, światowa premiera we wrześniu, a rynkowy debiut jeszcze w tym roku. Na kilka tygodni przed premierą pierwszego elektrycznego SUV Volkswagena, niemiecki koncern rozpoczyna już produkcję nowego modelu. Bramy zakładów w Saksonii opuszczają już pierwsze egzemplarze Volkswagena ID.4. Czesi mogą się temu jedynie przyglądać. W Mlada Boleslav trwają dopiero przygotowania do rozpoczęcia produkcji elektrycznego krewniaka spod znaku Skody. Cóż, porządek w rodzinie musi być.

Nowy elektryczny model ma być autem światowym. Samochód będzie produkowany także poza Europą. Volkswagen ogłosił bowiem, że ID.4 zjedzie z taśm montażowych zakładów w Chinach (Foshan) oraz w USA (Chattanooga). W Chinach ID.4 pojawi się jeszcze w tym roku. Amerykanie muszą zaś poczekać do 2022 roku.

Volkswagen ID.4 to nic innego jak kompaktowy SUV zbudowany na platformie MEB. Według wcześniejszych zapowiedzi samochód początkowo będzie dostępny z tylnym napędem (w planach jest także odmiana z napędem na wszystkie koła). Szacowany zasięg nawet do 500 km na jednym ładowaniu (zapewne z w trybie napędu na jedną oś i największą z dostępnych baterii).

Znamienne, że ID.4 ujrzy światło dzienne dopiero po premierze technicznego krewniaka, czyli Skody Enyaq iV (do wyboru wersje z bateriami 55 kWh, 62 kWh i 82 kWh). Premierę elektrycznej Skody zaplanowano na początek roku szkolnego. Auto zadebiutuje 1 września w Pradze. Produkcja rozpocznie się jednak nieco później – dopiero pod koniec roku w Mlada Boleslav.