- Przejazdy dla rowerzystów regulowane są przez prawo o ruchu drogowym
- Wymuszanie pierwszeństwa przez rowerzystów jest niezgodne z przepisami
- Kierowcy często nie wiedzą, w którym momencie muszą ustąpić pierwszeństwa rowerzystom
Pierwszeństwo rowerzystów a prawo drogowe
Kwestię ustąpienia pierwszeństwa rowerzystom porządkują przepisy. Artykuł 27 ustawy Prawa o ruchu drogowym stanowi:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
Kluczowe jest tutaj końcowe sformułowanie. Oznacza ono, że kierowca ma obowiązek ustąpić tylko tym, którzy już wjechali na przejście, nawet jeśli zrobili to np. jedynie przednim kołem.
Ta zasada różni się od przepisów dotyczących pieszych. W przypadku przejścia dla pieszych kierowca musi ustąpić pierwszeństwa nie tylko osobom na przejściu, ale również tym, które dopiero na nie wchodzą.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoObowiązki kierowców i rowerzystów
Z jednej strony kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i powinien być przygotowany na ewentualne zatrzymanie przed przejazdem rowerowym. Z drugiej jednak strony, pierwszeństwo rowerzystę obowiązuje dopiero w momencie, gdy znajduje się on na przejeździe. Rowerzysta nie powinien wjeżdżać na przejazd z nadmierną prędkością, zmuszając kierowców do gwałtownego hamowania. Przepisy jasno wskazują, że nie można wymuszać pierwszeństwa poprzez nieodpowiedzialne zachowanie.
Bezwzględne pierwszeństwo przy skręcie w drogę poprzeczną
Jest jednak sytuacja, w której przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną ma bezwzględny obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzystom jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów czy drodze dla rowerów, którą zamierza opuścić. Ta zasada dotyczy również osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych, urządzeniach transportu osobistego oraz korzystających z urządzeń wspomagających ruch.