• Tiguan to bestseller, z którego Volkswagen łatwo nie zrezygnuje – trzecia generacja stoi w blokach startowych
  • Stylistycznie nowy model nawiązujący do rodziny ID łączy światy tradycyjnej motoryzacji i elektromobilności
  • Do napędu posłużą lekko zelektryfikowane silniki benzynowe i diesle, a także hybryda plug-in
  • Zamiast długiej listy opcji w cenniku znajdą się gotowe pakiety i linie stylistyczne
  • Wydłużona, 7-osobowa wersja Allspace nie jest przewidziana, zastąpić ma ją sprowadzany z Chin Volkswagen Tayron

Dobre półtora roku minęło od chwili, gdy ówczesny szef Volkswagena Ralf Brandstätter opowiadał o strategicznych planach marki na przyszłość. Była wtedy mowa przede wszystkim o elektryfikacji, ale także o najważniejszych modelach, stanowiących nadal trzon oferty niemieckiego koncernu. Miał na myśli volkswagenowskie bestsellery: Golfa, Passata, T-Roca i oczywiście, Tiguana, których następcy – według Brandstättera – mieli otrzymać napęd spalinowy. W końcu sprzedaż tych samochodów, niezależnie od sukcesów modeli elektrycznych, nadal jest na więcej niż przyzwoitym poziomie.

Nowy Volkswagen Tiguan pojawi się już w 2023 r.

Wprawdzie Thomas Schäfer, obecnie urzędujący szef Volkswagena, w odróżnieniu od poprzednika nie zdeklarował jasno, że 9. generacja Golfa rzeczywiście zaistnieje, ale w tym przypadku do potencjalnej zmiany pokoleń jest jeszcze trochę czasu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja Volkswagena Tiguana: SUV, który odniósł niewątpliwy sukces – od premiery podczas salonu frankfurckiego IAA w 2007 r. sprzedano go w ponad 800 tys. egzemplarzy – w swojej drugiej generacji produkowany jest od blisko siedmiu lat. A to znaczy, że numer 3 stoi już w blokach startowych. Zaprezentowany zostanie w ciągu przyszłego roku i na rynek trafi zapewne także w 2023 r.

Stylistycznie przyszły model różni się wyraźnie od dotychczasowego. Obecny design nie stroni od kanciastości, dlatego zostanie nieco złagodzony przez krągłe kształty, w których odnajdziemy elementy podobne do tych z elektrycznego SUV-a ID.4. Naczelny stylista Jozef Kaban z premedytacją rozpina most między starym a nowym światem motoryzacji. Pod zamaszyście skrojonym blaszanym garniturem Volkswagen Tiguan pręży muskuły, demonstrując zdecydowane rysy nadwozia. Typowy dla marki stał się ostatnio pas świetlny rozciągnięty na (prawie) cały przód. Niestety, także w Tiguanie logotyp Volkswagena pozostanie na europejskich drogach niepodświetlony – tak nakazują miejscowe przepisy.

Żeby wyraźnie odróżnić Tiguana od elektrycznego ID.4, Jozef Kaban zaprojektował w spalinowym SUV-ie duże wloty powietrza z przodu i wyraźnie widoczne końcówki wydechu z tyłu – nieomylny znak, że mamy do czynienia z klasycznym napędem: silnikiem benzynowym lub dieslem. W Volkswagenie Tiguanie nie zrezygnowano z jednostek wysokoprężnych – przemierza przecież długie dystanse po autostradach.

Techniczną bazą nowej generacji Volkswagena Tiguana pozostanie modułowa platforma MQB, dlatego paleta napędów nie stanowi niespodzianki. Po jednej stronie jest dwulitrowy, czterocylindrowy diesel, po drugiej – benzyniak 1.5; oczywiście, częściowo zelektryfikowany w postaci miękkiej hybrydy, do tego wariant plug-in, prawdopodobnie z zasięgiem ok. 100 km w trybie elektrycznym. Większy akumulator raczej się nie zmieści, następny Tiguan ma pozostać przy długości ok. 4,5 m, a wnętrze zachowa podobną przestronność jak dotychczas. W dodatku w przestrzeni ładunkowej powinien się zmieścić nawet 1700-litrowy rodzinny bagaż. Wersja Allspace o wymiarach XXL zniknie z oferty trzeciej generacji SUV-a.

Nowy Volkswagen Tiguan już bez skrzyni manualnej

Standardem pozostanie napęd na przednie koła, natomiast 4x4 będzie oferowane opcjonalnie. Volkswagen zrezygnuje z ręcznej skrzyni biegów. Generalnie w celu obniżenia kosztów niemiecki producent postawi w przyszłości na automat w postaci przekładni dwusprzęgłowej, Tiguan idzie tu na pierwszy ogień.

Całkowicie nowe będzie także wnętrze, które zostanie wyraźnie uszlachetnione w porównaniu z aktualnymi modelami, takimi jak Golf VIII. Volkswagen stawia tu na materiały o wyższej jakości. Podobnie jak na ułatwioną obsługę. Główny boss Thomas Schäfer zapowiedział ostatnio, że do wnętrz Volkswagenów powrócą w większej liczbie klasyczne przyciski i przełączniki.

Jednocześnie Volkswagen nie może sobie w nowym Tiguanie pozwolić już na żadne wpadki softwarowe. Multimedia i systemy asystenckie muszą działać gładko i niezawodnie. Zwłaszcza że samochód na pewno podrożeje, szacujemy, że o ponad 10 proc. w stosunku do aktualnej generacji.

Zmieni się też podejście do wyboru wyposażenia – Volkswagen najpewniej znacznie uprości cennik nowego Tiguana. Zamiast niezliczonych pojedynczych opcji kupujący będą wybierać z gotowych linii i pakietów stylistycznych.

Rodzina Volkswagena Tiguana

Czytaj więcej o VOLKSWAGEN TIGUAN

Pierwszym SUV-em Volkswagena był duży Touareg, który zadebiutował w 2002 r. Pięć lat później koncern z Wolfsburga poszerzył paletę modeli o kompaktowego ­Tiguana i to właśnie ten SUV stał się ostatecznie volkswagenowskim bestsellerem, zastępując w tej roli Golfa. Z czasem wokół Tiguana wyrosła rodzina pokrewnych modeli, która wraz z wprowadzeniem nowej generacji nieco się jednak zmniejszy.