Listę luksusowych marek samochodowych dostępnych w Polsce właśnie powiększa niemiecka Alpina. To firma, która od ponad 50 lat udoskonala samochody BMW, a od 1983 r. ma status producenta aut. Jej modele wyróżniają się większą mocą niż seryjne BMW, a rozpoznać je można z zewnątrz po charakterystycznych wieloszprychowych felgach o dużych średnicach i delikatnych paskach zdobiących karoserie.

Sprzedażą samochodów Alpina zajmie się warszawski diler BMW, firma Auto Fus, która jest też dilerem samochodów Rolls-Royce. W gamie Alpiny znajdują się podkręcone wersje BMW 3, 4, 6 i 7, a także X3. Nowością, którą firma zaprezentuje podczas przyszłotygodniowych targów Motor Show w Poznaniu będzie Alpina B5 Bi-Turbo bazująca na najnowszym BMW serii 5, pokazana po raz pierwszy niespełna miesiąc temu podczas wystawy motoryzacyjnej w Genewie. Drugą gwiazdą w Poznaniu będzie Alpina B7 Bi-Turbo, największa i najbardziej luksusowa limuzyna marki bazująca na BMW serii 7.

Alpina jest rodzinną firmą, którą w 1965 r. założył Andreas Bovensiepen. Producent ma siedzibę w Buchloe, godzinę jazdy od Monachium i zatrudnia 230 osób. W rekordowym, 2014 r. Alpina sprzedała 1700 samochodów na całym świecie. Jej podstawowymi rynkami zbytu są Niemcy, USA i Japonia, do których w 2014 r. trafiło 1400 aut. Alpina ma też na koncie udane starty i mistrzowskie tytuły w sportach motorowych.