W takich warunkach widoczność zależy głównie od sprawnego oświetlenia zewnętrznego pojazdu, od czystości reflektorów oraz od czystości przedniej szyby – przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zabrudzone reflektory i szyby mogą w nocy radykalnie ograniczyć widoczność. Warto w czasie długiej nocnej podróży kilkakrotnie starannie na stacji benzynowej umyć reflektory, tylne światła i szyby. Aby w nocy określić ewentualną obecność przeszkód na drodze, kierowcy mogą wykorzystywać światła innych pojazdów jako punkt odniesienia- wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Należy jednak pamiętać, że ocena odległości i prędkości w nocy na podstawie świateł jest bardzo utrudniona. Ewentualne błędy w ocenie mogą wynikać z nietypowo usytuowanych świateł. Na przykład wąsko ustawione reflektory przeciwmgielne stwarzają złudzenie, iż samochód wydaje się być dalej niż jest w rzeczywistości.

Zagrożenie stanowią również niemający świateł odblaskowych inni użytkownicy dróg – piesi bądź rowerzyści. Piesi ze względów bezpieczeństwa nie powinni poruszać się nocą poboczem. Jeśli jest taka konieczność powinni posiadać elementy odblaskowe.