Wybierz samochód

BMW Seria 2

BMW Seria 2

W 2013 roku BMW postanowiło poukładać swoje modele według prostego schematu. Parzystymi liczbami zostaną oznaczone 2- i 4-drzwiowe coupe oraz cabrio, a nieparzyste będą zarezerwowane dla sedanów i Touring-ów. Za wyjątkiem serii 1, która jest przedstawicielem kompaktów.

W ten sposób, w tymże roku z serii 1 „wykluła” się seria 2, która jest „jedynka” w wersji coupe (F22) oraz cabrio (F23). BMW chciało tym samym nawiązać do legendarnej serii dwudrzwiowych sedanów 02 z przełomu lat 60. i 70. Tu mamy jednak do czynienia z coupe, o czym chcą nas przekonać Bawarczycy.

„Dwójka” bazuje rzecz jasna na serii 1-dzieli z nią zarówno płytę podłogową, jak i wiele elementów nadwozia (lecz jest o ok. 50 kg lżejsza), które zostało zaprojektowane ze smakiem, a dobrze dobrane proporcje tworzą zgrabną całość - krawędź tylnej klapy i przedniej maski tworzą jedną linie z listwą okien. Długość auta jest niewiele większa od klasycznej E30 - ma 4,4 metra.

Producent w przypadku obecnej serii 2, nie kazał czekać na topową odmianę. M235i ma pod maską tą samą rzędową „szóstkę” o pojemności 3 litrów co M135i, o mocy 326 KM. Tańszą i nieco spokojniejszą alternatywą, będzie jeden z trzech silników benzynowych lub jeden z trzech wysokoprężnych. Wszystkie są wyposażone w turbosprężarkę z techniką Twin-Scroll. W uproszczeniu polega to na działaniu podzielonej na 2 części turbosprężarki. W jednej z nich wirnik działa na niskich obrotach, a w drugiej 2 mniejsze pracują na wysokich obrotach, dzięki czemu jej praca jest bardziej płynna w całym zakresie prędkości obrotowej.

Niektóre z silników zostały wzmocnione w 2015 roku o kilka koni. Jednak żadnemu z nich nie można odmówić temperamentu i sportowego charakteru, który od dawien dawna towarzyszy samochodom BMW. Napęd jest tradycyjnie przekazywany na tylna oś. Najsłabszą wersją jest 218i, wyposażony w mały, 1,5-litrowy silnik z 3 cylindrami. Generuje moc 136 KM i 220 Nm, a przyspieszenie do „setki” trwa 8,8 sekundy. To bardzo przyzwoity wynik, jak na tak niewielki silnik. Producent deklaruję średnie spalanie rzędu 5,1 litra na 100 km.

Głównym konkurentem BMW serii 2 jest Audi TT.

BMW Seria 2 - generacje

BMW Seria 2 - powiązane artykuły

Pokaż więcej