Powstałe rok temu konsorcjum Auto Mobility Centrum (AMC) chce osoby niepełnosprawne szkolić na kierowców. Ma przystosowywać do ich potrzeb auta, planuje też otworzyć specjalistyczną wypożyczalnię samochodów i salon samochodowy.

Konsorcjum AMC tworzą: Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom "Spinka", Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Instytut Transportu Samochodowego oraz Automobilklub Polski. Obecnie trwają poszukiwania źródeł sfinansowania budynku, w którym niepełnosprawni mogliby zamieszkać na czas nauki. Część pieniędzy na działalność AMC ma pochodzić z unijnych dopłat oraz ewentualnego wsparcia administracji rządowej lub samorządowej.

9 września br. w Instytucie powstała Pracownia Szkolenia Kierowców, nowa komórka, odpowiedzialna z ramienia AMC za szkolenie osób niepełnosprawnych, chcących przystąpić do egzaminu państwowego. Obecnie na terenie PIMOT trwają prace nad dostosowaniem tzw. placu manewrowego do potrzeb szkolenia niepełnosprawnych kierowców.

Przyszli niepełnosprawni kierowcy mogą jeszcze liczyć na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem prawa jazdy. Tegoroczne dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozwala zminimalizować odpłatność za udział w kursach.

AMC chce zastosować rozwiązania istniejące już w państwach Unii Europejskiej. Konsorcjum planuje kupować auta hurtowo u producentów; byłyby one wtedy tańsze o ok. 20 proc. Na terenie PIMOT, w jednym z budynków, mieściłby się salon samochodowy. W zapleczu warsztatowym pojazdy te byłyby dostosowywane indywidualnie do potrzeby niepełnosprawnego.

W tej sprawie toczą się już rozmowy m.in. z Fiatem, Skodą i innymi producentami pojazdów. Osoba niepełnosprawna uczyłaby się jeździć na wybranym i dostosowanym do jej potrzeb modelu, a później na nim zdałaby egzamin. Na koniec mogłaby wóz kupić, także na kredyt.