Wybierz samochód

Citroen Jumpy

Citroën Jumpy to samochód dostawczo-osobowy średniej wielkości produkowany przez koncern PSA przy współpracy z Fiatem. Jego bliźniaczymi modelami są Peugeot Expert i Fiat Scudo.

I generacja weszła na rynek w 1994 roku i powstała na bazie większego vana – Evasion. Auto występowało w różnych wersjach nadwoziowych, 4- i 5-drzwiowych przy 2 różnych rozstawach osi. Oferowano furgony, wersje towarowo-osobowe oraz typowego osobowego minivana, który mógł pomieścić od 5 do 9 osób. Ładowność wynosiła w zależności od typu do 985 kg, a wersje dostawcze miały od 4 do 5 m³ przestrzeni ładunkowej.

W 2004 roku Jumpy przeszedł facelifting, który przyniósł widoczne zmiany stylistyczne, a lekkiej modyfikacji uległo także wnętrze. Pod maską znalazły się głównie silniki wysokoprężne – 1.9D (69 KM), 1.9TD (90 KM), 2.0 TD (94 KM) i 2.2 TD (120 KM), a jedyna jednostka benzynowa miała pojemność 1,6 litra i osiągała moc 80 KM. Napęd był przenoszony na przednią oś za pośrednictwem 4-biegowego automatu lub 5-stopniowej skrzyni manualnej.

W 2007 roku wprowadzono na rynek II generację Jumpy, który zdobył tytuł International Van of the Year 2008. Tym razem inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie wyłącznie silników wysokoprężnych – czterech w wersji osobowej i trzech w wersji dostawczej. W obu przypadkach dostępne były silniki 1.6 HDI (90 KM), i 2.0 HDI (120 i 136 KM), a od 2011 roku w wersji osobowej dostępna był jeszcze 2-litrowa, 163-konna jednostka.

Jumpy można było zamówić z pneumatycznym zawieszeniem, które znacznie ułatwiało załadunek. Jeśli chodzi o wersje nadwoziowe, było podobnie jak w I generacji – dostępny był jako furgon (o przestrzeni ładunkowej do 7 m³) oraz wersja osobowa zdolna przewieźć do 9 osób, a także można było zamówić Jumpy jako platformę do zabudowy.

W 2012 roku auto przeszło lifting, podczas którego przemodelowaniu uległ przedni pas, a nowością w wyposażeniu był system kontroli trakcji o 4 trybach pracy – normal, All-terrain, Snow oraz Sand.

W 2015 roku zaprezentowano osobową wersję Jumpy o nazwie SpaceTourer, która weszła na rynek jesienią 2016 roku. Wersje dostawcza pozostała jednak w ofercie francuskiej marki.

Rywalami Citroëna Jumpy są m.in. Volkswagen Transporter, Opel Vivaro i Renault Traffic.

Citroen Jumpy - generacje

Citroen Jumpy - powiązane artykuły