Każdy kierowca wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, że w czasie jazdy trzeba zachować ostrożność, a czasami szczególną uwagę. Niestety, wiele osób zdaje się o tym zapominać a nawet ignorować konieczność skupienia się na jeździe.

Dlaczego podczas jazdy trzeba się skoncentrować? Foto: Auto Świat
Dlaczego podczas jazdy trzeba się skoncentrować?

Najlepszym przykładem są osoby, które podczas prowadzenia auta załatwiają bieżące sprawy. Rozmowa przez telefon, robienie notatek, wysyłanie SMS-ów, ustawianie klimatyzacji czy nawet oglądanie filmów to najczęstsze przypadki niebezpiecznego zachowania.

Warto pamiętać, że przy prędkości 90 km/h w czasie sekundy pojazd przejeżdża 25 m. Jeśli dodamy do tego czas odwrócenia uwagi, to może się okazać, że przez ponad 100 m kierowca w ogóle nie patrzy na drogę.

Równie niebezpieczni, a do tego irytujący są kierowcy, którzy podczas przejeżdżania obok aut po kolizji czy wypadku „analizują” całe zdarzenie. Bardzo często w takiej sytuacji gwałtownie hamują, a później w żółwim tempie mijają stojące pojazdy. Zdarza się, że najbardziej ciekawscy zatrzymują się na środku jezdni i usiłują uzyskać informację o tym, co się stało.

Wiąże się to z wieloma zagrożeniami. Przede wszystkim dociekliwy kierowca sam może przyczynić się do kolejnej kolizji. Gwałtowne hamowanie to zagrożenie dla jadących z tyłu, a oglądanie rozbitych aut oznacza odwrócenie uwagi od sytuacji przed pojazdem. Poza tym niepotrzebnie tworzy się korek, który wydłuża czas podróży i frustruje kierowców.

Trzeba pamiętać, że tamowanie i utrudnianie ruchu jest wykroczeniem. Dotyczy to także sytuacji, kiedy auta po kolizji (nie ma zabitych ani rannych) stoją na ulicy. W skrajnych przypadkach dzieje się tak nawet wtedy, kiedy uszkodzone zostało lusterko lub zderzak. A wystarczy tylko pomyśleć i zjechać autami na pobocze – tam można spokojnie załatwić wszystkie formalności.