Dbanie o auto często kojarzy się z corocznym przeglądem technicznym przeprowadzanym w stacji kontroli pojazdów. Niestety państwowa inspekcja w przypadku instalacji LPG na niewiele się zda. Diagności bardzo wnikliwie wczytują się w datę ważności zapisaną w dokumencie homologacyjnym butli, a stan techniczny samego układu zasilania w większości przypadków pomijają. Aby mimo wszystko od czasu do czasu skontrolować kondycję poszczególnych elementów instalacji, kierowca zawsze może udać się na przegląd do renomowanego gazownika.
Na regularną obsługę instalacji LPG składa się co najmniej kilka elementów. O czym należy pamiętać? Podstawowym zabiegiem jest systematyczna wymiana filtra powietrza. Ponieważ osadnik pełni rolę płuc jednostki napędowej, jego zapchanie skończy się spadkiem mocy i pogorszeniem osiągów. Co 10 - 15 tysięcy kilometrów konieczna będzie wymiana filtrów gazowych. Co ważne, tej procedurze musi towarzyszyć ponowna regulacja. W przeciwnym wypadku układ zasilania nie będzie działać w sposób prawidłowy!
Reduktor: wrażliwy na jakość gazu!
Obsługa serwisowa dotyczy także parownika. Aby maksymalnie wydłużyć życie mechanizmu, kierowca powinien bezwzględnie pamiętać o unikaniu tankowania niskiej jakości gazu! O awarii reduktora świadczą m.in. problemy z właściwą regulacją instalacji LPG oraz spadek wydajności układu. Problemy usuwa się zazwyczaj poprzez wymianę części lub jej regenerację. Wybór odpowiedniej procedury zazwyczaj jest podyktowany kryterium cenowym..
- Obecnie obsługa serwisowa instalacji LPG jest dużo łatwiejsza, niż jeszcze kilka lat temu. Na terenie całego kraju stworzyliśmy sieć Autoryzowanych Serwisów STAG – opowiada Wojciech Piekarski z firmy A.C. - Ponieważ system działa na zasadzie ASO, klient może się udać do dowolnie wybranej placówki na terenie kraju, gidzie zostanie uwzględniona ogólnopolska gwarancja instalacji LPG. Poza tym warsztaty nie tylko zajmują się kompleksową obsługą sprzedawanych przez siebie zestawów, ale również prowadzą historię serwisową aut. Dzięki temu klient nie musi pamiętać o potrzebie wykonania podstawowych czynności obsługowych, a wystarczy że zda się na sugestie doradcy serwisowego.