Kierowcy na całym świecie w coraz większym stopniu zaczynają odkrywać zalety samochodów elektrycznych. Najczęściej przemawiają do nich czynniki ekonomiczne, a w tym niskie koszty eksploatacji! Jako że pokonanie stu kilometrów autem o napędzie elektrycznym kosztuje średnio około 7-iu złotych, wartość ta jest nieosiągalna dla pojazdów z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Dysproporcja generuje wyraźne zyski i minimalizuje znaczenie wyższej ceny zakupu. Poza tym ekologiczny napęd oznacza dodatkowe bonusy! Rządy części państw stosują dopłaty do zakupu aut elektrycznych i przyznają ich właścicielom ulgi podatkowe, a samorządy zwalniają z opłat za parkowanie czy wjazd do centrum.

Mimo sporej świadomości na temat korzyści płynących z eksploatacji samochodów elektrycznych, nadal jest jeszcze sporo do zrobienia. Co konkretnie należy poprawić? W szczególny sposób stymulantem dla rozwoju rynku pojazdów ekologicznych stanie się rozbudowa infrastruktury stacji ładujących. Sieć musi być zagęszczona, a liczba tego typu punktów wyraźnie zwiększona. W ten sposób zasilanie prądem straci swoją największą wadę, czyli mały zasięg! Aby rozbudowa infrastruktury przyniosła pożądany skutek, musi się opierać o pewien klucz. Kolejne punkty ładowania powinny być zlokalizowane na parkingach centrów handlowych i supermarketów, przy trasach łączących duże miasta, autostradach i w okolicy lotnisk.

Szybkie ładowanie: w 30 minut 80 procent baterii!

Co więcej, szczególny nacisk powinien być położony na stacje szybkiego ładowania. Te są sporo droższe, jednak zapewniają ogromną wygodę. Już w 30 minut ładowarka jest w stanie do 80 procent doładować całkowicie rozładowany akumulator. To nic w porównaniu z 8 godzinami, które są potrzebne na naładowanie auta z gniazdka.

Temat rozbudowy sieci stacji ładowania jest szeroko dyskutowany na forum międzynarodowym. Sprawą zajmują się nie tylko pojedyncze państwa czy samorządy lokalne, ale również m.in. Unia Europejska. Obecnie w Europie jest dostępnych niemalże 21 tysięcy ładowarek zmiennoprądowych oraz 759 stacji szybkiego ładowania. W najbliższym czasie sieć punktów ma się zagęścić o kolejne 400. Nowe stacje będą powstawać z miesiąca na miesiąc. Zdaniem instytutu Frost & Sullivun na terenie całej Europy w roku 2017 funkcjonować będzie blisko 2 miliony punktów ładowania! A to ucieszy obecnych i przyszłych właścicieli aut elektrycznych.