Porządne wysprzątanie auta, a przede wszystkim spłukanie soli po sezonie zimowym to podstawa do zachowania samochodu w dobrej formie. Myjnia automatyczna zupełnie się do tego nie nadaje.

Oczywiście, można w tym celu oddać pojazd do myjni ręcznej, ale mimo wszystko radzimy poświęcić jedno popołudnie na samodzielne czyszczenie. Nie chodzi tylko o zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych. Jeśli prace wykonamy samemu, będziemy mogli ocenić stan samochodu i wychwycić ewentualne uszkodzenia nadwozia powstałe w okresie zimowym.

Auta nie powinno się myć na osiedlowych drogach ani parkingach, ani nawet na własnej działce – grozi za to mandat. Najlepszym do tego miejscem są myjnie samoobsługowe wyposażone w „karchery” i odkurzacze. Zanim wjedziemy na stanowisko, przeczytajmy regulamin i przygotujmy żetony (monety).

Pamiętajmy, że zwykle nie będziemy w myjni sami – nie blokujmy stanowiska, jeśli nie jest to już niezbędne. Porządkami w bagażniku albo wyczyszczeniem felg czy kokpitu można się przecież zająć po zwolnieniu miejsca innym kierowcom czekającym w kolejce.

Pamiętaj - Jeśli pracownik myjni zna się na swojej pracy i nie nadużywa możliwości profesjonalnejmyjki, to właśnie ten sposób czyszczenia samochodu jest najbezpieczniejszy dla karoserii i lakieru.

Jak porządnie umyć auto po zimie? Foto: Auto Świat
Jak porządnie umyć auto po zimie?

Myjnia samoobsługowa

Nowe myjnie samoobsługowe wyposażone są zwykle w niezły sprzęt i wysokiej jakości preparaty czyszczące. Radzimy poszukać urządzeń korzystających z tzw. mikroproszku – okazują się skuteczniejsze od myjek myjących zwykłymi szamponami.

Pamiętaj - Myjnie z mikroproszkiem skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale mogą uszkodzić delikatne elementy nadwozia.Uwaga! Samoobsługowe myjnie nie zawsze są tanie. Czasem bardziej opłaca się skorzystać z normalnej myjni z obsługą.

Mycie ręczne

Przepisy i wymagania związane z ochroną środowiska sprawiają, że coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym wolno samodzielnie wyczyścić auto. Mycie na ulicy grozi mandatem od straży miejskiej.

Pamiętaj - Gąbka, wiaderko, woda i dobryszampon samochodowy to właściwa recepta na czysty samochód i pożyteczne spędzenie popołudnia, jednak pod warunkiem, że mamy gdzie to zrobić.

Jak porządnie umyć auto po zimie? Foto: Auto Świat
Jak porządnie umyć auto po zimie?

Felgi aluminiowe

Felgi ze stopów lekkich są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i niedbałe traktowanie. Jeżeli nie czyścimy ich wystarczająco często, to brud (składający się głównie z pozostałości po ścieraniu klocków hamulcowych) na trwałe wżera się w warstwę lakieru chroniącego metal. Bardzo zaniedbanej felgi nie uda się już doczyścić.

Uwaga na preparaty! Środki do mycia felg aluminiowych to zwykle bardzo agresywne, żrące substancje. Korzystając z nich, należy skrupulatnie przestrzegać instrukcji na etykiecie. Jeśli nie zmyjemy ich w porę albo naniesiemy na wrażliwe na ich działanie elementy, straty mogą być naprawdę duże.

Wiosenny powiew świeżości

Najwyższy czas zająć się wnętrzem samochodu. Po kilku zimowych miesiącach na pewno nie wygląda ono najlepiej. Prawdopodobnie jest brudne i w dodatku zawilgotniałe. Pozostawienie go na dłużej w takim stanie grozi czymś gorszym niż tylko pozbawieniem wiosennych przejażdżek uroku.

Mokre, brudne dywaniki to doskonałe środowisko rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy. Ich obecność przeszkadza nie tylko alergikom – nikt chyba nie lubi jeździć autem, w którym śmierdzi jak w krypcie. Zamiast płacić za choinki zapachowe, lepiej po prostu dokładnie umyć i wysuszyć kabinę samochodu, tym bardziej że dzięki temu poprawi się również bezpieczeństwo jazdy. Wilgotne wnętrze sprzyja bowiem parowaniu szyb, a nawet jeśli zostaną one osuszone, to pozostaje na nich osad pogarszający widoczność – można się o tym dotkliwie przekonać, jadąc pod słońce lub podróżując w nocy.

Po umyciu auta radzimy je gruntownie przewietrzyć. Wiele środków czyszczących zawiera substancje, które w dużym stężeniu mogą wywoływać reakcje alergiczne, ból głowy albo nawet spowolnienie reakcji kierowcy.

red. Piotr Karczmarczyk

Poza tematem o tablicach w najnowszym tygodniku "Auto Świat" 14/2014 przeczytasz:

Jak porządnie umyć auto po zimie? Foto: Auto Świat
Jak porządnie umyć auto po zimie?
  • Oszczędne limuzyny: Mercedes E 200 CDI, Volvo S80 D2, BMW 518dNowości BMW i MINI - wspólne projekty | WiadomościKia Soul II: lepsza od I gen. | TestRejestracja "anglików" | PoradnikSprowadzamy auto z Niemiec | PoradnikDiesel do miasta? | Wasze pytaniaNajlepsze kabriolety od 4000 zł | Samochody używaneRyzykowne auta na literę "T" | Samochody używane