Najprawdopodobniej każdy kierowca był kiedyś świadkiem kolizji czy wypadku, a może nawet w nim uczestniczył. Tylko w roku 2013 na polskich drogach doszło do ok. 35,4 tysięcy zdarzeń drogowych. Nierzadko trudno było udowodnić, kto je spowodował. Rzeczywisty sprawca nie przyznał się do winy, a policji i w Sądzie przedstawiał nieprawdziwą wersję wydarzeń.

Nawet jeśli kierowca nie uczestniczył dotąd w takim zdarzeniu, może pomyśleć o zabezpieczeniu się na przyszłość, zwłaszcza jeśli jeździ dużo i w długie trasy. Przy ewentualnym incydencie kamerka może pomóc w ustaleniu prawdziwego przebiegu zdarzeń oraz pociągnąć do odpowiedzialności właściwą osobę.

Zdaniem prawników nagranie pochodzące z wideorejestratora samochodowego może stanowić dowód w dochodzeniu sądowym. Nie należy jednak dokonywać w takim materiale żadnych modyfikacji, bo podważy to jego wiarygodność.  Na rozstrzygnięcie odpowiednią ustawą czeka również poruszona niedawno kwestia interpretacji zachodzącego tutaj rejestrowania pojazdów oraz kierujących, która może być traktowana jako przetwarzanie danych osobowych.

Niektórzy kierowcy byli świadkami niebezpiecznych zdarzeń na drodze i chcieliby przestrzec przed nimi innych. Są również tacy nabywcy kamerek, którzy twierdzą, że potrzebują ich na wypadek zatrzymania przez funkcjonariusza policji, by potwierdzić swoją przepisową jazdę (np. jeśli policjant twierdzi, że widział jak kierowca najechał na linię podwójną ciągłą).

Kiedy już zdecydujemy się na nabycie kamerki samochodowej, warto sprawdzić, czy dany model wyposażony jest w kilka pożytecznych technologii i akcesoriów:

1.      Tryb nagrywania nocnego – wskazane jest, aby oprócz rejestrowania nagrania w świetle dziennym, wideorejestrator równie dobrze radził sobie w półmroku, w nocy czy we mgle. Pomocny będzie tutaj filtr podczerwieni, który poprawia nasycenie kolorów w ciągu dnia, zwiększa czułość w warunkach nocnych oraz umożliwia nagrywanie obrazu w mglisty dzień.

2.      Szerokie kąty widzenia – zapewnią one zarejestrowanie jak największej liczby szczegółów, co jest szczególnie pomocne przy rzetelnej ocenie sytuacji na drodze w czasie kolizji czy wypadku.

3.      Dobry obiektyw i nagrywanie w rozdzielczości Full HD – odporność na zaparowania pozwoli kierowcy skupić się na prowadzeniu samochodu, a nie na przecieraniu obiektywu w wilgotny dzień lub przy przyniesieniu kamerki do zimnego wnętrza samochodu. Jakość nagrywanego obrazu wpływa na to, jak użyteczny będzie on do dalszego użytku i analizy. Kamerki samochodowe coraz częściej zapewniają jakość Full HD. Jeśli jednak nie chcemy generować plików o tak dużym rozmiarze, można również wybrać nagrywanie w jakości HD.

4.      Czujnik wstrząsów – kierowca nie potrzebuje stale nagrywać materiału wideo w czasie jazdy, ponieważ wideorejestrator ma wbudowany czujnik wstrząsów, który aktywuje nagrywanie awaryjne w czasie zderzenia drogowego. Dzięki temu kierowca ma pewność, że najważniejsze momenty zostaną zarejestrowane na urządzeniu. Pliki nagrywane w trybie awaryjnym są zabezpieczone przed usunięciem. W zwykłym trybie nagrywania po wyczerpaniu dostępnej pamięci najstarsze pliki są nadpisywane.

5.      Zrzuty ekranu – możliwość zapisywania pojedynczych ujęć w trakcie rejestrowania materiału wideo bądź przeglądania filmu ułatwia dokumentacje najważniejszych momentów zdarzenia drogowego.

6.      Łatwe przeglądanie oraz udostępnianie plików – jeśli w kamerce umieszczona jest karta microSD, przeniesienie nagrań do pamięci komputera czy laptopa wymaga zazwyczaj przełożenia karty lub użycia specjalnego czytnika kart. Pomocna jest dedykowana aplikacja do katalogowania oraz przeglądania filmów, która wyeliminuje konieczność instalowania nowych kodeków. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie kamerki w moduł Wi-Fi, ponieważ dzięki dedykowanym aplikacjom można wtedy szybko pobrać pliki na urządzenie mobilne lub komputer.

7.      Karta pamięci – do zapisywania nagrań niezbędna będzie karta pamięci. Niektórzy producenci dołączają ją do zestawu, eliminując konieczność zakupu.

Przed zakupem wideorejestratora warto zastanowić się, czego będziemy oczekiwali od urządzenia oraz jakich parametrów wymagamy. Decyzja ta będzie się bowiem wiązała z wydatkiem rzędu 300-400 zł, a samo urządzenie będzie służyło przez długi czas.

Na rozwijającym się rynku kamerek samochodowych dostępne są różne modele oferujące wspomniane wcześniej rozwiązania. Jednym z producentów odpowiadających na te zalecenia jest firma Transcend.