Wybierz samochód

Lamborghini Gallardo

Lamborghini Gallardo to jeden z najpopularniejszych modelu włoskiej marki z Sant'Agata. Na rynku pojawił się on w 2003 roku, jako kontynuator Jalpy.

Mniejszy brat Murcielago otrzymał ramę z aluminium. Technologia jej wykonania oraz wiele elementów wnętrza zostało zaczerpniętych od Audi. O ile to pierwsze skutkuje dobrą sztywnością i zapewnia niewygórowaną masę auta, to to drugie może pozostawiać w kokpicie pewne uczucie niedosytu.

Silnik V10 tego 4,3-metrowego pojazdu został umieszczony centralnie. Podstawowa wersja miała 5 litrów pojemności i rozwijała 500 KM. Dzięki temu pierwsza „setka” pojawiała się na prędkościomierzu po nieco ponad 4 sekundach. 2 lata po coupe, pojawił się także Roadster z elektrycznie składanym, miękkim dachem. W tym samym roku debiutowała także wzmocniona o 20 KM wersja SE. Jego produkcja jednak, została ograniczona do zaledwie 250 sztuk.

W 2006 roku z kolei, pojawiła się odmiana Superleggera (z włoskiego - superlekki). Pod maską wciąż siedziała 5-litrowa V10-tka, lecz tym razem miała 530 KM. Dodatkowo zabieg odchudzający sprawił, że Superleggera ważyła o 100 kg mniej, co razem dawało przyspieszenie do 100 km/h lepsze o pół sekundy, niż bazowa wersja.

Facelifting z 2008 roku oprócz modernizacji świateł oraz wlotów powietrza przyniósł także nową jednostkę napędową. Jej pojemność wynosiła teraz 5,2 litra, a moc – 560 KM. Ta wersja została oznaczona LP560-4. Liczba „4” na końcu oznacza napęd na 4 koła, w który był wyposażony Gallardo. W większości przypadków rozdział mocy wynosił 70% na tył i 305 na przód, jednak w zależności od warunków pogodowych, mogło to ulegać zmianie. Standardowo montowana była także 6-biegowa skrzynia manualna, lecz opcjonalnie można było zamówić skrzynię sekwencyjną E-Gear.

W 2009 roku pojawiła się także wersja z napędem na tylne koła, jednak jego moc została ograniczona do 550 KM. Najmocniejsza była Superleggera po liftingu – 5,2-litrowa V10-tka została podkręcona do 570 KM.

Ostatni facelifting został przeprowadzony w 2012 roku i objął m.in. przemodelowanie zderzaków. Rok później Gallardo został zastąpiony modelem Huracán. Lamborghini Gallardo jest najpopularniejszym modelem włoskiej firmy – wyprodukowanych zostało ponad 14 000 egzemplarzy.

Głównym konkurentem Lamborghini Gallardo było Ferrari F430.

Lamborghini Gallardo - generacje

Używane Audi A4 - przewaga dzięki… marce?

Lamborghini Gallardo II (2013 - )

Lamborghini Gallardo - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!