Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Policyjne radiowozy w tym państwie potrafią rozwinąć ponad 300 km na godz. Nieraz wiozły ładunek ratujący życie

Policyjne radiowozy w tym państwie potrafią rozwinąć ponad 300 km na godz. Nieraz wiozły ładunek ratujący życie

Ten kraj jest ojczyzną supersamochodów, spotkanie więc takiego modelu jest tam dosyć prawdopodobne. Mało tego, jeden z nich może błyskać "kogutem" i nosić policyjny mundur. Bywa też, że wiezie ładunek, od którego zależy czyjeś życie.

Policyjne Lamborghini Urus PerformanteŹródło: Lamborghini
  • Lamborghini dostarcza samochody włoskiej policji od ponad 20 lat
  • Jednym z pojazdów funkcjonariusze pokonali 140 tys. km
  • Superradiowozy mają specjalnie zaprojektowane "koguty"
  • Zachęcamy do głosowania w ankiecie pod artykułem, w plebiscycie Auto Świat Moto Awards

Polizia di Stato, czyli włoska policja, korzysta z samochodów różnych marek. Największe wrażenie robią jednak radiowozy... Lamborghini. W ciągu ostatnich 21 lat producent przekazał funkcjonariuszom już sześć aut.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Pierwszym było Lamborghini Gallardo, które w 2004 r. trafiło do Rzymu, gdzie przesłużyło cztery lata. Policjanci pokonali nim aż 140 tys. km. Już w 2005 r. Lamborghini przekazało drugie Gallardo mundurowym w Bolonii. Oba radiowozy rozwijały po 500 KM, ale i tak były najsłabszymi Lamborghini służącymi we włoskiej policji.

Przeczytaj także: Pojeździłem BMW i4 M50. Nawet nie zauważyłem, kiedy się rozpadł jeden z największych motomitów

Policyjne Lamborghini: specjalny przedział na cenny ładunek

Policyjne Lamborghini Gallardo LP 560-4
Policyjne Lamborghini Gallardo LP 560-4Źródło: Lamborghini

W 2008 r. włoska policja otrzymała zmodernizowane Lamborghini Gallardo, czyli wersję LP 560-4 z 560-konnym V10. Samochód przyspieszał od 0 do 100 km na godz. w 3,7 s i maksymalnie rozwijał 325 km na godz. Używano go głównie do patrolowania autostrady Salerno-Reggio Calabria. Miał też specjalnie chłodzoną przestrzeń bagażową — nieprzypadkowo.

Przeczytaj także: Te 70 samochodów zadebiutuje w Polsce w 2025 r. Sama Toyota pokaże aż pięć nowych SUV-ów

Ten radiowóz — podobnie jak wszystkie inne policyjne Lamborghini — przystosowano bowiem do bardzo ważnego zadania, w którym kluczową rolę gra czas: przewożenia organów do transplantacji. Jak dotąd z policyjnych Lambo korzystano w ten sposób przeszło 200 razy.

"Umundurowane" Lamborghini służą również do udzielenia pomocy medycznej, stąd np. w Gallardo LP 560-4 znalazł się defibrylator.

Policyjne Lamborghini: niestandardowy "kogut"

Do służby w Polizia di Stato trafiły też dwa egzemplarze następcy Gallardo, czyli Lamborghini Huracana LP 610-4: pierwszy w 2014 r., drugi — trzy lata później. Ich 5,2-litrowe V10 rozwija 610 KM, umożliwiając przyspieszenie od 0 do 100 km na godz. w 3,2 s. Prędkość maksymalna wynosi 325 km na godz.

Przeczytaj także: Superradiowozy policji. Każda drogówka chciałaby je mieć

Lamborghini Huracan LP 610-4, podobnie jak inne radiowozy z logo szarżującego byka, nie miał standardowych policyjnych świateł błyskowych na dachu. Zastąpił je specjalnie zaprojektowany "kogut", bardziej aerodynamiczny i lżejszy od zwykłego.

Policyjne Lamborghini Urus Performante
Policyjne Lamborghini Urus PerformanteŹródło: Lamborghini

Najnowszym Lamborghini w szeregach włoskiej policji jest SUV Urus Performante, którego przekazano pod koniec 2023 r. Ten 666-konny samochód z turbodoładowanym V8 rozwija maksymalnie 306 km na godz. i przyspiesza od 0 do 100 km na godz. w 3,3 s.

Krzysztof Wojciechowicz
Krzysztof Wojciechowicz
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków