Wybierz samochód

Lamborghini

Lamborghini

Lamborghini - włoska marka produkująca luksusowe samochody sportowe, a także ciągniki rolnicze. Siedziba firmy znajduje się w Sant'Agata Bolognese, w pobliżu Bolognii. Założycielem firmy w 1948 roku był Ferruccio Lamborghini, który z początku dorobił się fortuny na produkcji traktorów.

Nie od dziś wiadomo, że największym rywalem Lamborghini jest inna włoska marka – Ferrari. Pomysł stworzenia supersamochodu zrodził się właśnie po kłótni Ferrucci'ego z Enzo Ferrari. Lamborghini, jako osoba zamożna, jeździł autem z czarnym rumakiem na masce. Nie był jednak do końca z niego zadowolony i gdy zaproponował Enzo pewne zmiany, ten go wyśmiał. W ten sposób, w 1963 roku powstało Lamborghini 350 GTV z silnikiem V12, który wyraźnie przewyższał samochody z Modeny.

3 lata później, powstała Miura, która zapewniła marce sławę na całym świecie. Była narowista i trudna w prowadzeniu, lecz urzekała swoją elegancją i subtelną linią.

Dużym zaskoczeniem było wprowadzenie do produkcji seryjnej w 1986 roku modelu LM002 – pierwszego samochodu terenowego Lamborghini. Pod maską krył się potężny silnik V12 o mocy 450 KM znany z modelu Countach.

W 1987 markę kupił Chrysler, siedem lat później indonezyjski Megatech, a od 1998 roku Lamborghini należy do koncernu Volkswagen.

Lamborghini - modele

Lamborghini - powiązane artykuły

Pokaż więcej