Wybierz samochód

Mazda RX-8

Ikona samochodu

Mazda RX-8 to sportowy samochód osobowy produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w na rynku w 2003 roku jako następca modelu RX-7. Nazwa jest skrótem od „Rotary eXperimental-8.

Mazda RX-8 wywołała niemałe zamieszanie nie tylko ze względu na swoje nadwozie i stylistykę, a także z uwagi na jednostkę napędową. Japończycy mają w swojej historii wiele modeli napędzanych silnikiem z tłokiem obrotowym (tzw. silnikiem Wankla). Na taką zdecydowali się także w modelu RX-8.

Jednostka Remesis składała się z 2 tłoków obrotowych o objętości komór spalania 654 cm3, co w praktyce oznaczało że samochód ma pojemność 1.3 litra. Z uwagi na różnice między silnikiem spalinowym o posuwisto-zwrotnym ruchu tłoka a silnikiem Wankla, ten drugi był o wiele bardziej wydajny, lecz niestety krążyły wokół niego złe stereotypy. O ile wysokie zużycie paliwa było podparte dowodami, o tyle jej awaryjność świadczyła w dużej mierze o złej eksploatacji, bowiem uszczelniacze rotora (tłoka obrotowego) wymagają regularnej wymiany, która wbrew pozorom nie jest bardzo trudna. Pomijanie tej wymiany skutkowało zacieraniem silnika.

Najsłabsza odmiana w RX-8 miała 192 KM. Występowały jeszcze odmiany 231- oraz 250-konne (w USA – 197 oraz 238 KM). Moc kierowana była na tylne koła za pomocą 4- lub 6-biegowej skrzyni automatycznej bądź 5- lub 6-stopniowej przekładni manualnej.

Drugim, bardziej widocznym aspektem, którym RX-8 się wyróżniała było 4-drzwiowe nadwozie o charakterze coupe. Tyle drzwi jednak otwierały się pod wiatr, były o wiele mniejsze od przednich i można je było uchylić tylko po uprzednim otwarciu drzwi przednich. Stylistyka RX-8 była niepowtarzalna – obłe kształty połączone zostały z gdzieniegdzie występującymi ostrymi liniami oraz przetłoczeniami.

W 2009 roku przeprowadzono facelifting, który objął m.in. pas przedni, wnętrze oraz tylne światła. W 2012 roku, z uwagi na zaostrzające się normy spalania zakończono produkcję Mazdy RX-8.

Mazda RX-8 - generacje

Ikona samochodu

Mazda RX-8 II (2009 - 2012)

Mazda RX-8 - powiązane artykuły