Wybierz samochód

Mitsubishi Lancer

Ikona samochodu

Mitsubishi Lancer to jeden z najpopularniejszych aut klasy średniej niższej na świecie. I generacja (A70) zadebiutowała już w 1973 roku, i miała zapełnić lukę między modelami Minica i Galant.

Początkowo auto miało być jedynie 4-drzwiową wersją kompaktowego Colta, jednak wkrótce pojawiło się także 5-drzwiowe kombi, 2-drzwiowy sedan oraz 2-drzwiowe coupe o nazwie Lancer Celeste. Popularność Lancera dała mu odrębną pozycję w gamie modelowej japońskiej marki.

Pod jego maską mogły pracować wyłącznie benzyniaki – ich pojemność wynosiła 1.2, 1.4 oraz 1.6 litra i rozwijały one w Europie odpowiednio 55, 68 oraz 82 KM, ponieważ na innych rynkach jednostki te generowały 70, 92 oraz 100 KM. Ostatnia jednostka w wersji GSR generowała 110 KM i odnosiła sukcesy w rajdach, choć pojazd przystosowany do wyścigów osiągał aż 171 KM. Ciekawostką jest, że pierwsze Lancery ważyły między 760 a 950 kg!

II generacja (A171) tego modelu pojawiła się na rynku w 1979 roku. Jego stylistyka uległa diametralnej zmianie i wszelkie okrągłe kształty (nawet lamp) zostały zastąpione przez prostokąty i pudełkowaty design, ówcześnie bardzo modny. Tym razem jednak auto występowało jedynie w 4-drzwiowym nadwoziu sedan. Przymocowano je do przedniej części błotników. Niespotykanym dla nas było umiejscowienie bocznych usterek, bowiem Był to też ostatni sedan który, podobnie jak pierwsza odsłona, miała napęd na tylną oś.

Z kolei pod maską kolejny raz zabrakło diesli. Zagościły za to 1,2- 1,4-, 1,6- oraz 2-litrowe benzyniaki. Rozwijały one odpowiednio 55, 68, 82 oraz (największa jednostka wyposażona była w turbosprężarkę) 170 KM. Do wyboru była skrzynia manualna o 4 lub 5 przełożeniach lub 3-stopniowy automat.

W 1982 roku pojawił się pierwszy Lancer z napędem na przednią oś, pod nazwą Lancer Fiore, jednak ze względu na odmienny design auta, oraz więcej dostępnych jednostek napędowych, uznaje się go na kolejną generację, mimo iż był na równi produkowany z II odsłoną japońskiego sedana i oba modele wycofano w 1987 roku. Fiore konstrukcyjnie bazowało na mniejszym modelu Mirage. Różnice w wyglądzie były widoczne gołym okiem i można powiedzieć że „nowy” Lancer sprawiał wrażenie nudnego. Oprócz sedana, dostępne było także 5-drzwiowe kombi. Dodatkowo producent oferował także napęd AWD.

Pierwszy raz pod maską mogły znaleźć się diesle. 1,8-litrowa jednostka rozwijała 80 KM. Z benzyniaków dostępne były silniki o pojemności 1.2, 1.4, 1.5 oraz 1.8 litra. Generowały odpowiednio 60, 70 (105 z turbo), 75 oraz 90 KM. Jednostki przeznaczone na rynek japoński miały inną moc (1.4-60 KM, 1.6-86KM, 1.8-160 KM). Do wyboru był 3-stopniowy automat oraz 5-biegowa skrzynia ręczna.

W 1988 roku zadebiutowała teoretycznie trzecia, a praktycznie czwarta generacja popularnego Mitsubishi. Przód auta był niemal taki sam jak w mniejszym Colcie. Tym razem zdecydowano się również na 2 wersje nadwoziowe, lecz zamiast kombi oferowano 5-drzwiowego liftbacka. Środek mimo iż był dosyć przestronny, to użyte do wykończenia materiały były typowe dla „Japończyków” z tamtych lat - pozostawiały wiele do życzenia.

Pod maską znów znalazł się jeden diesel i wiele benzyniaków. Silnik wysokoprężny rozwijał 60 KM z objętości skokowej równej 1,8 litra. Najmniejszą jednostką o zapłonie iskrowym był 1,3-litrowy motor o mocy 75 (w Japonii 67) KM. Większe silniki 1,5- oraz 1,6-litrowe rozwijały odpowiednio 90 i 113 KM (145 w Japonii z turbosprężarką). Największa, 1,8-litrowa jednostka mogła występować w wariancie 97- lub 140 konnym (przed 1992 rokiem miał 136 KM). Ta ostatnia była topową wersją Lancera o nazwie GTi 16V.

Równolegle z 4. odsłoną, przez 1 rok, od 1991 roku produkowana była 5. generacja sedana z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oprócz odmiany 4-drzwiowej dostępny było także 5-drzwiowe kombi oraz, bardzo rzadko, 2-drzwiowe coupe. Nadwozie Lancera zyskiwało coraz więcej krągłości, lecz wnętrze wziąć pozostawało „toporne” lecz solidnie wykonane. Co ciekawe w Japonii ta generacja występowała pod nazwą Mirage.

W Europie jedyny diesel miał 2 litry pojemności i rozwijał 68 KM. Z kolei benzyniaki mogły rozwijać 75, 90, 113 oraz 140 KM z jednostek o pojemności odpowiednio 1.3, 1.5, 1.6 oraz 1.8 litra. Moc była przekazywana na przednią oś, lub opcjonalnie na 4 koła.

Ta generacja zapoczątkowała także legendarną, topową wersję sedana Mitsubishi – Lancer Evolution. 2-litrowy, turbodoładowany benzyniak rozwijał 250 KM.

W 1995 roku pojawiła się już 6 odsłona popularnego Lancera. Przód auta był bardzo podobny do poprzednika, tył natomiast różnił się diametralnie. W zależności od rynków, dostępny był 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowe kombi oraz 2-drzwiowe coupe, choć najbardziej popularny był ten pierwszy.

Do napędu ty razem użyto jedynie 1,3- 1,5- oraz 1,8-litrowych benzyniaków. Generowały one odpowiednio 75, 93 lub 110, oraz 120 KM. Ostatni silnik był jeszcze dostępny w wersji GSR - wtedy jego moc wynosiła 205 KM. Moment obrotowy był przekazywany na przednie koła za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej lub 4stopniowego automatu.

W 2000 roku zaprezentowano 7. już generację Lancera, a w Europie pojawił się dopiero 3 lata później. Ta odsłona nie była już spokrewniona z mniejszym Coltem, jak jego poprzednicy. Auto dostępne było jako sedan oraz kombi, jednak to ten pierwszy w topowej odmianie Evolution zdobył największą sławę, dzięki sukcesom w rajdach samochodowych. Stylistycznie auto zdecydowanie unowocześniono – dominowały łagodniejsze kształty, a przód auta był bardziej wysunięty. Wnętrze co prawda nie było zachwycające pod kątem jakości materiałów, ale jeśli chodzi o przestronność, to Lancer mógł się pochwalić dużą ilością miejsca, dla pasażerów, szczególnie na tylnej kanapie. Pojemność bagażnika wynosiła w zależności od wersji 430 lub 344 litrów – zaskakującym jest to, że pierwszym wynikiem nie mogło się chwalić kombi. Auto było blisko spokrewnione technicznie z nieco większą Carismą.

W 2004 roku Lancer przeszedł facelifting, który objął przede wszystkim modernizację pasa przedniego. Oprócz tego wzbogacono także podstawowe wyposażenie m.in. o klimatyzację. Pod maską znów znalazły się wyłącznie benzyniaki – 1,3- 1,6- oraz 2-litrowe jednostki mogły rozwijać odpowiednio 82, 98 oraz 135 KM. Największy silnik miał 2,4 litra pojemności i generował 162 KM.

W 2007 roku na rynku zagościła ósma generacja Lancera. Stylistycznie auto zostało zaprojektowane zgodnie z nowymi nurtem japońskiej marki „Mitsubishi Jet Fighter”. Zabrakło tym razem odmiany kombi, jednak 2 lata od początku produkcji zaprezentowano 5-drzwiową wersję Sportback. Wnętrze unowocześniono i poprawiono w porównaniu do poprzednika. Wciąż jest tu przestronnie, a pasażerowie docenią wygodną tylną kanapę i dużo miejsca na nogi.

Tym razem najmniejszym benzyniakiem była 1,6-litrowa jednostka o mocy 117 KM. Większe, 1,8- oraz 2,4-litrowe jednostki rozwijały odpowiednio 143 oraz 170 KM. Kto nie chciał benzyny, mógł wybrać silnik wysokoprężny. Ich pojemność mogła wynosić 1,8 oraz 2 litry. Co ciekawe, mniejszy silnik miał 150 KM i był o 10 koni mocniejszy od większej jednostki. Kogo nie było stać na topową odmianę Evolution, a chciał poczuć portowe zacięcie auta, mógł zdecydować się na wersję Ralliart. 2-litrowy benzyniak rozwijał 240 KM. Wśród skrzyń przekładniowych dostępne były 5- i 6-biegowe manualne, zautomatyzowana skrzynia bezstopniowa oraz 6-biegowy automat.

W 2015 roku Mitsubishi ogłosiło, iż w następnym roku wycofa ze sprzedaży jeden z najpopularniejszych modeli swojej marki. Rok wcześniej auto zostało wycofane z polskich salonów.

Największym konkurentem Mitsubishi Lancera jest Subaru Impreza.

Mitsubishi Lancer - generacje

Mitsubishi Lancer - powiązane artykuły

Nowe mapy nawet co tydzień - TomTom odmienia nawigację

Mitsubishi Lancer Evolution - nowe oblicze

Decydując się na Mitsubishi Lancera Evolution klienci mogą dodatkowo wyposażyć wybrany model podczas zakupu nowego samochodu. Do wyboru są 4 pakiety: Pakiet GT360 opracowano dla wersji GSR z pięciobiegową skrzynią manualną. W skład tego zestawu wchodzi układ wydechowy i dolotowy firmy HKS(tylny tłumik oraz regulacja centralnej jednostki sterującej ECU przy pomocy oprogramowania firmy ECUTEC), orurowanie intercoolera i turbotimer. Dla bezpieczeństwa zamontowano tu zestaw zegarów kontrolnych firmy DEFI, które dają obraz prawidłowej pracy silnika pokazując temperaturę oleju, ciśnienie doładowania oraz temperaturę spalin. Lancer Evolution GT360 dysponuje mocą 360 KM, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy a maksymalny moment obrotowy to 460 Nm. Pakiet GT330 przeznaczony jest dla wersji GSR TC SST oraz MR TC SST, a w skład zestawu wchodzi układ wydechowy HKS. Lancer Evolution MR GT330 o mocy 330 KM i maksymalnym momencie obrotowym 430 Nm jest wyposażony w sportową, 6-biegową, półautomatyczną przekładnię Twin Clutch SST (TC-SST), która łączy precyzję skrzyni manualnej z komfortem automatycznej przekładni. To coś dla amatorów mocnych wrażeń - podczas jazdy w trybie Super Sport biegi zmieniane są w sposób, jaki robiłby to profesjonalny kierowca na torze wyścigowym. Mitsubishi Lancer Evolution MR GT330 osiąga prędkość 100 km/h w 4,9 sekundy. Pakiet ALCANTARA oferuje obszycie górnej części kokpitu oraz boczków drzwi oryginalną Alcantarą w kolorze grafitowym. Pakiet NAVI oznacza...

Pokaż więcej
Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!