Auto Świat Pojazdy uprzywilejowane

Pojazdy uprzywilejowane

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

Ryk syreny i błyskające światła - znamy to wszyscy. Pojazduprzywilejowany ma absolutne pierwszeństwo i należy mu ustąpić z drogi.Ostatnio trafiają się jednak kierowcy, ułatwiający sobie syreną przejazdprzez miasto. Jaki samochód jest uprzywilejowany?

Nie zawsze ten, który tylko błyska i wyje. Zgodnie z art. 53 ust. 1 kodeksu drogowego pojazdem uprzywilejowanym jest samochód straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji, jednostki ratownictwa chemicznego, Straży Granicznej, UOP, Żandarmerii Wojskowej i Wojskowych Służb Informacyjnych oraz Służby Więziennej.

Art. 53 ust. 2 precyzuje, że kierujący takim pojazdem może nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, pod warunkiem że uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia porządku publicznego, wysyłając przy tym sygnały dźwiękowe i świetlne. Musi przy tym zachować szczególną ostrożność. Pojazdem uprzywilejowanym może być także inny samochód niż wymienione wcześniej.

Art. 53 ust. 1 pkt 9 mówi, że jeśli pojazd jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego, na podstawie zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, może stać się pojazdem uprzywilejowanym.

Chodzi tu np. o samochód pogotowia gazowego. Pozwolenie wydawane jest na konkretny pojazd, w oparciu o jego numery silnika i nadwozia, a samo uprzywilejowanie przysługuje jedynie podczas akcji. Uprzywilejowany jest także pojazd z żółtym światłem ostrzegawczym.

Zgodnie z art. 54 ust. 2 może on, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o obowiązku jazdy na jezdni lub przy jej prawej krawędzi oraz o zatrzymaniu i postoju. Poza terenem zabudowanym i na drodze jednokierunkowej w mieście pojazd odśnieżający ma prawo poruszać się lewym pasem. Jacek Wróblewski

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków