Wynajem długoterminowy – co to i jaką ma charakterystykę?
Wiedziałeś o tym, że do niedawna będący raczej niszowym produktem finansowym wynajem długoterminowy z roku na rok zyskuje na sile? Że decydują się na niego i przedsiębiorcy, i konsumenci?
Krótko i na temat – wynajem długoterminowy: co to jest?
Wynajem długoterminowy auta to elastyczna forma finansowania, w której masz – jako najemca – możliwość użytkowania pojazdu bez konieczności jego zakupu. Podobnie jak w leasingu, użytkownik płaci stałą miesięczną ratę, jednak nie staje się właścicielem samochodu wraz z nadejściem chwili zakończenia kontraktu. W standardowym leasingu możesz wykupić auto, podczas gdy w wynajmie długoterminowym zwrócisz go wynajmującemu.
Umowa najmu obejmuje zwykle kompleksową obsługę pojazdu, w tym serwis, ubezpieczenie i wymianę opon, co czyni wynajem długoterminowy auta niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla osób i firm ceniących sobie minimalizację formalności i maksymalny komfort użytkowania. Tak naprawdę pozostaje Ci tankowanie, odwiedzanie serwisów w interwałach zalecanych przez producenta, oraz jazda.
Charakterystyczną cechą wynajmu długoterminowego jest brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów początkowych oraz ograniczenie ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu – to bowiem w całości ponosi finansujący.
- ZALETA #1: Pełna przewidywalność kosztów. W wynajmie długoterminowym wszystkie koszty, poza paliwem, są zawarte w stałej miesięcznej racie. Oznacza to brak nieprzewidzianych wydatków, takich jak naprawy czy ubezpieczenie, które mogą spowodować nagłe nadszarpnięcie każdego budżetu, zarówno domowego, jak i firmowego.
- ZALETA #2: Wygoda i brak formalności. Podmiot wynajmujący auto zajmuje się wszystkimi obowiązkami związanymi z pojazdem; od ubezpieczenia, przez serwis, aż po wymianę opon. Użytkownik musi jedynie tankować i dbać o samochód na co dzień, jak i reagować na wszelkie niepokojące zjawiska związane z jego eksploatacją.
- ZALETA #3: Brak ryzyka utraty wartości pojazdu. W przypadku wynajmu to firma wynajmująca ponosi ryzyko związane z utratą wartości rezydualnej samochodu. Użytkownik nie musi martwić się o spadek wartości auta ani o jego sprzedaż po zakończeniu umowy – całe ryzyko bierze na swoje barki wyłącznie podmiot finansujący.
- WADA #1: Brak własności pojazdu. W wynajmie użytkownik auta nigdy nie staje się jego właścicielem, co ogranicza swobodę w modyfikacjach pojazdu, jak i w pewnym stopniu niekorzystnie wpływa na liczbę środków trwałych w firmie.
- WADA #2: Mniejsza elastyczność w użytkowaniu. Umowy wynajmu często obejmują limity kilometrów, a ich przekroczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku intensywnego użytkowania samochodu może to znacząco podnieść całkowite koszty najmu, a niezgłoszenie tego faktu może skutkować karami finansowymi.
- WADA #3: Brak możliwości budowania majątku. Wynajem długoterminowy auta jest bardziej opłacalny krótkoterminowo, w dłuższej perspektywie bywa droższy. Wynika to przede wszystkim z dużego ryzyka podejmowanego przez wynajmującego.
Czym jest leasing samochodu? Jakie ma zalety, a jakie wady?
Nie bez powodu przedsiębiorcy coraz rzadziej podejmują decyzję o zakupie nowego auta do swojej firmy w formie gotówkowej. To wręcz odstępstwo od reguły, a tą jest leasing operacyjny.
Krótko i na temat:
Leasing operacyjny o finansowanie, dzięki któremu możesz użytkować wymarzony pojazd bez konieczności jego natychmiastowego zakupu. W praktyce oznacza to, że firma leasingowa (leasingodawca) pozostaje właścicielem auta, a Ty, jako leasingobiorca, płacisz comiesięczne raty za prawo do użytkowania pojazdu. Na koniec umowy możesz zdecydować się na wykup auta, zwrot pojazdu lub wymianę na nowy model – pełna elastyczność w działaniu!
Leasing samochodu składa się z opłaty wstępnej, miesięcznych rat oraz kwoty wykupu, czyli wartości rezydualnej auta na chwilę zakończenia umowy, a jako leasingobiorca masz wpływ na mnóstwo istotnych kwestii. Możesz wydłużyć lub skrócić czas jego trwania, zmienić wartość opłaty początkowej, zredukować lub zwiększyć wartość wykupu.
- ZALETA #1: Niskie koszty początkowe. Dzięki leasingowi możesz uniknąć dużych wydatków na start – wkład własny jest opcjonalny (od 0% do 45%), zatem skorzystanie z niego jest bardziej przystępnym sposobem zakupu auta niż za gotówkę.
- ZALETA #2: Elastyczność i różne opcje zakończenia umowy. Po zakończeniu leasingu możesz wykupić samochód, zwrócić go lub wymienić na nowszy model. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią zmieniać auta co kilka lat lub szukają maksymalnej swobody.
- ZALETA #3: Proste formalności i szybka decyzja. Leasing samochodu wymaga znacznie mniejszej liczby dokumentów niż kredyt samochodowy, a decyzję leasingową można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Firmy leasingowe stawiają na minimum biurokracji, a maksimum zadowolenia.
- WADA #1: Brak pełnej własności pojazdu w trakcie umowy. Do momentu spłaty rat i ewentualnego wykupu auto pozostaje własnością leasingodawcy. Nie możesz np. zmienić jego koloru, okleić reklamą, wynająć lub sprzedać go w trakcie trwania umowy.
- WADA #2: Dodatkowe koszty i ograniczenia. Leasing często wiąże się z dodatkowymi wydatkami, takimi jak obowiązkowe ubezpieczenie w pełnym wymiarze czy przymus serwisowania wyłącznie w serwisach autoryzowanych przez producenta auta. A to spore koszty.
- WADA #3: Wysokie kary umowne. W niektórych umowach obowiązują pewne zapisy świadczące o naliczeniu opłat dodatkowych za pewne usługi, jak zmianę terminów płatności rat, zmianę harmonogramu, przewalutowanie czy zrobienie cesji.
Przed tymi oraz innymi problemami ustrzeże Cię Car Lease Polska – firma, w której pracują specjaliści z dziedziny motoryzacji o ponadprzeciętnej wiedzy. Eksperci pomogą Ci w wyborze prawidłowej formy finansowania.
Wynajem długoterminowy a leasing samochodu – bezpośrednie porównanie obu programów finansowych
To teraz zdecydujmy – co jest lepszym rozwiązaniem – leasing czy wynajem długoterminowy auta? Warto wiedzieć, że różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym jest bardzo duża i nie zamyka się tylko w jednym aspekcie, a w wielu. Poniżej znajdziesz tabelkę, która rozwieje wszelkie wątpliwości.
Najem długoterminowy a leasing – największe różnice (poniżej jest tabelka)
CECHA | LEASING OPERACYJNY | WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY |
---|---|---|
Koszty | W leasingu płacisz comiesięczne raty, których wysokość zależy od wartości samochodu, czasu trwania umowy oraz wartości wkładu własnego. Dodatkowo musisz samodzielnie opłacić ubezpieczenie, serwis oraz inne koszty eksploatacyjne. | Comiesięczne raty wynajmu są nieco wyższe niż w leasingu, ale obejmują pełną obsługę samochodu – serwis, ubezpieczenie, wymianę opon, a nawet pomoc w koordynacji szkód. Po stronie użytkownika pozostaje jedynie koszt paliwa i bieżącej eksploatacji. |
Koniec umowy | Masz między innymi możliwość wykupu auta po zakończeniu okresu leasingu, jak i zdecydować o jego oddaniu (w niektórych przypadkach). Możesz w razie przejściowych problemów renegocjować warunki umowy, np. czas trwania. | Po zakończeniu umowy możesz oddać samochód i podpisać nową na inny pojazd, jak i zupełnie zrezygnować z kontynuowania wynajmu. Brak możliwości wykupu może być problematyczny dla osób, które chcą użytkować jedno auto przez wiele lat. |
Trudności | Musisz wykazać zdolność kredytową i dostarczyć finansującemu odpowiednie dokumenty, takie jak zaświadczenie o dochodach czy wyciągi bankowe. | Wynajem jest prostszy i mniej wymagający. Zazwyczaj, aby podpisać umowę, wystarczy wniosek, dowód tożsamości i podstawowe dane finansowe. |
Obsługa auta | W leasingu samodzielnie odpowiadasz za serwisowanie auta, jego ubezpieczenie oraz wymianę opon, jak i za wszystkie inne czynności; tak, jakby auto było Twoje. | W wynajmie większość obowiązków spoczywa na firmie wynajmującej – od serwisu, przez ubezpieczenie, aż po wymianę opon. |
Własność auta | W leasingu samochód formalnie należy do leasingodawcy. Możesz go jednak wykupić po zakończeniu umowy, stając się jego prawnym właścicielem. | W wynajmie samochód zawsze pozostaje własnością firmy wynajmującej, niezależnie od czasu trwania kontraktu czy rodzaju wynajmowanego pojazdu. |
Dla kogo? | Wynajem czy leasing? Co się opłaca? Wynajem jest idealny dla przedsiębiorców i konsumentów, którzy chcą wykupić pojazd po okresie leasingu i wliczyć koszty raty w działalność gospodarczą. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy są gotowi na większe zaangażowanie w obsługę auta. | Wynajem czy leasing? Co się opłaca? Leasing jest stworzony dla osób i firm, które cenią wygodę, przejrzystość kosztów i możliwość regularnej wymiany auta na nowszy model. Idealny dla tych, którzy nie chcą martwić się formalnościami i utratą wartości pojazdu. |
Jak więc widać, te dwie nowoczesne formy finansowania mają rozliczne, choć zupełnie różne korzyści w zależności od Twoich potrzeb i stylu życia, jak i przyszłości. Podejmuj decyzję z głową – błędny wybór może się mścić latami! Na pytanie: leasing czy wynajem, nie ma zatem bezpośredniej i jedynej prawidłowej odpowiedzi – wszystko zależy od wielu zmiennych.