Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Eksploatacja > Bezpieczne gadanie - Test prostych, bezprzewodowych zestawów głośnomówiących

Bezpieczne gadanie - Test prostych, bezprzewodowych zestawów głośnomówiących

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

Nic nie tłumaczy już osób trzymających telefon podczas jazdy. Porządnie działający zestaw głośnomówiący można kupić za sto kilkadziesiąt złotychTaryfikator mandatów określa wysokość grzywny za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu na 200 zł. To więcej niż cena niejednego urządzenia głośnomówiącego do samochodu. Naprawdę nie warto "oszczędzać", tym bardziej że rozmawiając przez zwykły telefon, ryzykuje się nie tylko mandatem, lecz także życiem i zdrowiem.Dawniej instalacja zestawu głośnomówiącego była mocno kłopotliwa – wymagała sporych wydatków, jak również wizyty w warsztacie i montażu odpowiedniego uchwytu do telefonu oraz głośnika, mikrofonu i okablowania. Dziś sytuacja zmieniła się radykalnie. Dzięki technologii Bluetooth mamy do dyspozycji zestawy bezprzewodowe, które nie wymagają instalacji w aucie. Urządzenie niewiele większe od paczki papierosów wystarczy skonfigurować do współpracy z telefonem (właściwie wszystkie współczesne komórki wyposażone są już w łącze Bluetooth), a następnie umieścić w zasięgu ręki. Najwięcej jest modeli przeznaczonych do nałożenia na osłonę przeciwsłoneczną i wetknięcia do gniazda zapalniczki, ale są i konstrukcje montowane np. na kierownicy.Redakcja AŚ przetestowała 16 zestawów bezprzewodowych w cenie od 135 do 475 zł. Charakterystykę i opisy poszczególnych urządzeń znaleźć można w sierpniowym wydaniu "Poradnika AŚ". Godne podkreślenia jest, że właściwie wszystkie produkty zapewniały przyzwoitą jakość dźwięku, zastrzeżenia pojawiały się przede wszystkim w stosunku do solidności uchwytów mocujących. Co najważniejsze – w pełni potwierdziło się, że już za sto kilkadziesiąt złotych można kupić naprawdę porządne urządzenie. Nie czekajmy więc na mandat!Na co zwrócić uwagę?

Bezpieczne gadanie - Test prostych, bezprzewodowych zestawów głośnomówiących
Bezpieczne gadanie - Test prostych, bezprzewodowych zestawów głośnomówiącychŹródło: Auto Świat
  • Dobrze, jeśli zestaw głośnomówiący ma wiele funkcji, ale najważniejsza jest łatwość obsługi w zakresie funkcji najczęściej używanych. Przyciski sterujące powinny być na tyle duże, by można w nie było trafić bez problemu. Bardzo przydaje się również ich podświetlenie, bo bez niego obsługa zestawu w nocy jest mocno utrudniona. Warto sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy zestaw jest kompatybilny z różnymi wersjami standardu Blue-tooth. Im będzie ich więcej,tym więcej telefonów może współpracować z nim bez problemów.Niezależnie od deklaracji producenta zgodność z konkretnym, używanym właśnie typem telefonu komórkowego najlepiej sprawdzić w sklepie przed zakupem urządzenia. To potrwa kilka minut, a pomoże uniknąć przykrego rozczarowania.Pożądaną cechą dobrego zestawu jest modulator FM pozwalający słyszeć rozmówcę w głośnikach samochodowego zestawu audio. Zapewnia to zazwyczaj o wiele lepszą jakość dźwięku niż małe głośniczki wbudowane w urządzenia.

Nasi faworyciŚwietnym produktem w przystępnej (160 zł) cenie jest Nokia HF-33, trzeba tylko pamiętać, że jego funkcjonalność uzależniona jest od lokalizacji gniazda zapalniczki. Zbliżoną sumę zapłacić trzeba za cechujące się dobrą jakością dźwięku zestawy Parrot Minikit i Motorola T305. Zakładany na kierownicę Seecode został sprytnie pomyślany, ale nie z każdym telefonem współpracuje bez zakłóceń. Jakością wykonania przekonuje Sony Ericsson HCB120.

Robert Rybicki
Powiązane tematy:EksploatacjaPorady