Kontrolki na desce rozdzielczej kiedyś związane były z podstawowymi funkcjami auta. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ lampek ostrzegawczych na desce jest bardzo dużo. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory, gdyż przekazują one kierowcy wachlarz istotnych informacji. Kontrolki w samochodzie nie zawsze muszą wiązać się z wizytą u mechanika, jednak warto być zorientowanym, by nie przeoczyć awarii.

Z kolorami kontrolek na desce rozdzielczej jest podobnie, jak z drogową sygnalizacją świetlną. To one określają daną funkcję oraz sugerują, jak powinniśmy postąpić.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej

Jednym z najlepszych źródeł wiedzy, dotyczących kontrolek w aucie jest instrukcja obsługi pojazdu, którą otrzymuje się przy jego zakupie. Umiejętność rozpoznawania poszczególnych symboli jest istotna dla bezpiecznego podróżowania. Zatem zanim wyjedzie się na drogę, warto wiedzieć, co oznaczają kontrolki w twoim aucie.

Dzielimy je na trzy grupy, które charakteryzują się odpowiednim kolorem podświetlenia. Ikony mogą mieć charakter:

  • informacyjny — kolor zielony bądź niebieski,
  • informacyjno-ostrzegawczy — kolor żółty lub pomarańczowy,
  • ostrzegawczy — kolor czerwony.

Co oznaczają poszczególne kolory kontrolek na desce rozdzielczej w samochodzie?

Kontrolki zielone lub niebieskie informują o tym, jakie systemy oraz rozwiązania są w danej chwili uruchomione w samochodzie. Jeżeli wyświetlają się ikony w tych kolorach, jest to dobra wiadomość dla kierowcy, gdyż świadczy o tym, że samochód jest sprawny i gotowy do jazdy.

Zielone bądź niebieskie kontrolki na desce rozdzielczej mówią głównie o oświetleniu zewnętrznym samochodu oraz informują o:

  • sprawnym funkcjonowaniu systemu poduszek powietrznych, 
  • włączonym tempomacie,
  • systemie wspomagania parkowania.

W przypadku kontrolek w kolorze żółtym bądź pomarańczowym można już czuć lekki niepokój. Informują one o tym, że powinno się zwrócić szczególną uwagę na pewne kwestie. Należy pamiętać, że kontrolki żółte oraz pomarańczowe to grupa informacyjno-ostrzegawcza, która powiadamia użytkownika pojazdu o niepoprawnym działaniu podzespołów w samochodzie. Jeżeli auto posiada czujniki ciśnienia w oponach, to kontrolka powiadamiająca o nieprawidłowym wyniku będzie w kolorze pomarańczowym bądź żółtym. Kontrolki na desce rozdzielczej z tej grupy informują również o:

  • kończących się płynach eksploatacyjnych, 
  • konieczności wymiany żarówki, 
  • niskim poziomie oleju,  
  • zbliżającym się terminie przeglądu technicznego samochodu. 

W wybranych modelach aut pomarańczowe kontrolki oznaczają również włączone systemy, takie jak: światła przeciwmgielne, rezerwa paliwa, źle zamknięta maska samochodu bądź wlew paliwa czy oblodzona nawierzchnia drogi.

Czerwonych kontrolek na desce rozdzielczej nie należy ignorować. Kolor ten oznacza bezwarunkowy nakaz zatrzymania pojazdu, a w niektórych sytuacjach — wezwanie pomocy, gdy dalsza podróż nie jest możliwa. Trzecia grupa kontrolek ma charakter ostrzegawczy i o tym należy pamiętać. Czerwony kolor wyświetlających się ikonek może uprzedzać o awarii istotnych podzespołów samochodu, ale nie zawsze tak jest. Taka sytuacja ma np. miejsce, kiedy pojawia się informacja o niezamkniętych drzwiach. Czerwone kontrolki na desce rozdzielczej, pojawiają się również, by poinformować o niezapiętych pasach bezpieczeństwa, otwartej klapie bagażnika czy włączonych światłach awaryjnych.

Jeżeli wyświetli się czerwony wykrzyknik, to w większości sytuacji nie będzie oznaczać nic poważnego, a jedynie zaciągnięty hamulec. W przypadku kiedy ręczny jest zwolniony, a kontrolka dalej się świeci, wówczas mamy do czynienia z dużym problemem, jakim jest awaria układu hamulcowego. W sytuacji, gdy na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka mówiąca o zbyt niskim ciśnieniu oleju silnikowego, minimalnym jego stanie czy zbyt wysokiej temperaturze płynu chłodzącego, samochód należy natychmiast zatrzymać.

Co jeszcze oznaczają czerwone kolory w samochodzie? Kontrolki w tym kolorze wielokrotnie wymuszają na nas wizyty u mechanika. Niektóre funkcje mają wpływ na poprawne działanie samochodu, ale są również związane z bezpieczeństwem pasażerów. Jeżeli zauważymy następujące powiadomienia, to nie należy ich ignorować. Mowa o:

  • awarii układy elektroniki, 
  • awarii systemu ABS, 
  • zużycia klocków hamulcowych. 

Kontrolki na desce rozdzielczej — co warto zapamiętać?

Każdy kierowca, zanim wyruszy w podróż, powinien wiedzieć, co oznaczają kolory w samochodzie. Należy zapamiętać, że kontrolki na desce rozdzielczej mogą mieć charakter informacyjny, informacyjno-ostrzegawczy lub ostrzegawczy. Zielone kontrolki na ogół nie są związane z żadną interwencją, a informują o funkcjach, które działają w samochodzie. W przypadku żółtych bądź pomarańczowych ikonek kierowca powinien zachować czujność. Kontrolki czerwone natomiast mogą świadczyć o poważnej awarii pojazdu bądź informować o niezapiętych pasach czy otwartych drzwiach.