• W nowoczesnych samochodach pojawiło się dużo więcej kontrolek
  • Nie zawsze zapalenie żółtej lub czerwonej kontrolki świadczy o poważnej awarii
  • Żadnej z kontrolek nie warto jednak ignorować

Do niedawna wszystko było jasne. Kontrolki w samochodzie można było policzyć na palcach jednej ręki, a ich znaczenie rozumiał (prawie) każdy kierowca. Ostatnio jednak instrukcje obsługi samochodów zaczynają przypominać objętością ogólnokrajową książkę telefoniczną, a rozświetlone kolorowymi kontrolkami deski rozdzielcze przywodzą na myśl pulpity sterownicze samolotów.

Kontrolki w samochodzie - słuchaj auta

Brak płynu w spryskiwaczach, przepalona żarówka, włączony system start-stop, zbyt niskie ciśnienie w oponach - współczesne auta niemal cały czas się czegoś domagają i przed czymś nas ostrzegają. Żebyście jednak nie stracili w tym wszystkim głowy, przygotowaliśmy dla was niniejszy przewodnik po kontrolkach w samochodzie.

Kontrolki w samochodzie - kolory

Kontrolki w samochodzie można z grubsza podzielić na trzy grupy: zielone (informacyjne) oraz żółte i czerwone (ostrzegawcze; te drugie według instrukcji obsługi z reguły oznaczają konieczność zatrzymania pojazdu). Zanim jednak wpadniecie w panikę, musicie zdać sobie sprawę z tego, że część alarmów wszczynanych przez wasze auta będzie fałszywa. Zbyt niskie napięcie w układzie elektrycznym, awaria któregoś z czujników i... gotowe. Czasem zdarza się tak, że lampka gaśnie równie szybko, jak się zapaliła. W żadnym wypadku nie zachęcamy do ignorowania ostrzeżeń - pamiętajcie jednak o tym, że elektronika bywa zawodna.